Zimny prysznic – zalety, wady i efekty
Przypuszczam, że wielu z Was przeżyło kiedyś awarię sieci wodociągowej w domu i zostało zmuszonych do wzięcia zimnego prysznica. Co więcej, jestem przekonany, że nie było to dla was przyjemne przeżycie. Tym bardziej, ciężko sobie wyobrazić, że niektóre osoby świadomie wybierają kąpiel w zimnej wodzie. Pomimo tego, że strona ta nosi tytuł onlinelife, to również istotne jest dla nas omawianie codziennych czynności i nawyków. Co zatem powiecie o zimnym prysznicu? Zanim jednak pod niego wskoczycie, zastanówmy się czy na pewno warto?
Co daje zimny prysznic?
W wielu regionach świata jak np. Skandynawia lub Rosja zimne kąpiele nie są czymś nadzwyczajnym. Każdego roku w Polsce przybywa zwolenników morsowania. Z jednej strony może to być moda, ale bardziej prawdopodobne wydaje się, że coraz więcej osób dostrzega prozdrowotne efekty takich kąpieli. Prostszą i wygodniejszą formą od morsowania będzie zimny prysznic. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Nic tak nie pobudzi Twojego organizmu, jak kąpiel w zimnej wodzie. Sprawi ona, że twoje ciało błyskawicznie wskoczy na wyższe obroty i będzie gotowe do działania. Podobnie będzie wyglądała sytuacja z zimnym prysznicem wieczorem. Poprawi on twoje samopoczucie, pozwoli odreagować stres, co będzie miało korzystny wpływ na lepszy sen. W wyniku niskiej temperatury, nasz umysł doznaje swoistego orzeźwienia i odprężenia. Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć więcej o medytacji i technikach relaksacyjnych, konieczne przeczytaj ten artykuł.
Zimny prysznic – wady i zalety
Do zalet zimnego prysznica, na pewno trzeba zaliczyć to o czym wcześniej wspomniałem. Rano świetnie rozbudza organizm, natomiast wieczorem polepsza nastrój, redukuje stres i poprawia sen. Najważniejsze korzyści jakie daje nam zimny prysznic to:
- pobudza organizm i daje zastrzyk energii o poranku
- zwiększa poziom endorfin (hormonu szczęścia)
- redukuje stres, oczyszcza umysł i wpływa korzystnie na sen
- poprawia funkcjonowanie układu krążenia
- wzmacnia układ odpornościowy i hartuje organizm
- zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył i pajączków
- pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym
- poprawia kondycję skóry
- schładza nasz organizm w czasie upałów
- dobrze wpływa na regenerację mięśni po treningu.
Jak można zauważyć zalet zimnego prysznica jest całkiem sporo. Pytanie zatem brzmi, czy ma też jakieś wady? Na szczęście jest ich zdecydowanie mniej. Do najważniejszych należy zaliczyć:
- chwilowy dyskomfort związany z zimnem
- ciężko wyrobić sobie nawyk zimnych kąpieli, ponieważ na początku jest ona nieprzyjemna
- osoby z chorobami układu krążenia powinny unikać zimnych kąpieli
- jeżeli cierpimy na inne schorzenia i mamy obawy, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem
- z zimnego prysznica nie powinny korzystać małe dzieci
Zimny prysznic po treningu
Czy zimny prysznic po treningu to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie tak i to zarówno dla sportowców amatorów jak i profesjonalistów. Kąpiel w zimnej wodzie sprawia, że naczynia krwionośne się obkurczają, a to z kolei przyczynia się do wypłukiwania z nich ubocznych produktów przemiany materii takich jak np. kwas mlekowy.
Efektami zimnego prysznica po treningu będzie:
- lepsze krążenie krwi
- poprawa metabolizmu
- złagodzenie bólu
- ograniczenie ryzyka kontuzji
- szybsza regeneracja
- zmniejszenie stanów zapalnych, opuchlizn i obrzęków.
Pojawiają się także argumenty, że kąpiel po treningu warto robić w sposób naprzemienny, raz ciepłą, a raz zimną wodą. Tego typu zabieg powoduje skurczanie i rozkurczanie się naczyń krwionośnych co przyspiesza ich regenerację.
Jak praktykować zimny prysznic?
Przede wszystkim bądźmy świadomi po co chcemy to robić. Silne przekonanie o słuszności sprawy, pozwoli Ci pokonać dyskomfort i zmotywuje Cię do działania. Klikając tutaj dowiesz się jak poprawić swoją samodyscyplinę. Pierwsze chwile mogą być nieprzyjemne, ale tak naprawdę, wszystko zależy od naszej psychiki i nastawienia.
Rozpoczęcie zimnego prysznica podzieliłem na trzy sposoby, a który sposób okaże się korzystniejszy, zależy od indywidualnych preferencji:
- od razu wchodzimy pod zimną wodę – uważam to za dość ryzykowne i nieprzyjemne, ale są osoby, które wolą przeżyć krótki szok i mieć to za sobą
- zaczynamy kąpiel w letniej wodzie i stopniowo obniżamy jej temperaturę
- zaczynamy kąpiel od gorącej wody, po chwili puszczamy zimną wodę i za kilkanaście sekund znów gorącą – kilka serii takiej naprzemiennej kąpieli sprawia, że organizm szybko się hartuje i chłód nie jest odczuwalny (ten sposób najlepiej sprawdza się w moim przypadku).
Jak długo brać zimny prysznic?
Co do zasady powinniśmy brać zimną kąpiel tak długo jakbyśmy normalnie się kąpali. Jeżeli przywykniemy do nieco innych warunków i wyrobimy sobie nawyk kąpieli w zimnej wodzie, to czas będzie odgrywał drugorzędną rolę. Na początku może to być trudne i nie powinniśmy zmuszać się na siłę. Gdy pojawi się dyskomfort i nasz organizm zacznie dawać sygnały, że wystarczy, to poprzestańmy na tym. W przeciwnym razie, zamiast korzystać z dobrodziejstw zimnego prysznica możemy się zniechęcić i na tym zakończyć naszą przygodę.
Podsumowanie
Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś nad regularnym kąpaniem się w zimnej wodzie, to zdecydowanie uważam, że warto spróbować. Podsumujmy szybko co daje zimny prysznic : przyspiesza regenerację mięśni, wprowadza w dobry nastrój, oczyszcza umysł, hartuje organizm, ujędrnia skórę, poprawia krążenie, obniża poziom stresu i poprawia komfort snu. Mam nadzieję, że przekonałem Cię do podjęcia wyzwania. Kojące właściwości chłodu znane są od wieków. Potwierdza to także częste wykorzystywanie krioterapii jako formy leczenia różnych schorzeń. Być może zimny prysznic będzie dopiero inicjacją w dalszym odkrywaniu korzystnych właściwości zimna. Jak już zdobędziesz doświadczenie pod prysznicem, to być może odważysz się na kolejny krok czyli morsowanie. A kto wie, któregoś razu może spróbujesz metody Wima Hofa, który przez blisko dwie godziny wytrzymał w wannie z lodem. Ale nie wszystko na raz. Na początek minutowa kąpiel w zimnej wodzie, będzie w zupełności wystarczająca.