Crypto

Co to NFT

NFT, czyli niewymienialny token cyfrowy stanowi potwierdzenie autentyczności i własności treści wirtualnych takich jak kolekcjonerskie przedmioty, czy też wirtualne nieruchomości i dzieła sztuki. Jednak w jaki sposób przechowywane jest to potwierdzenie wartości i dlaczego w ostatnim czasie stało się to tak popularne?

Historia

Na początku warto zrozumieć, że NFT takie, jakie znamy, możliwe jest dzięki technologii blockchain i rozwojowi kryptowalut. Rozwój wirtualnych środków płatności przyniósł ze sobą naturalnie rozwój technologi blockchain która odpowiedzialna jest za zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych tokenów. Warto dlatego wrócić się do wczesnych lat Bitcoina, a zarazem początków NFT.

W 2012 roku kilka lat po upublicznieniu Bitcoina do szerszego grona odbiorców Meni Rosenfeld opublikował opis swojego projektu “Colored Coins” (Kolorowe monety), który opierać się miał o blockchain właśnie Bitcoina. Monety te nie różniłyby się niczym od klasycznego Bitcoin za wyjątkiem kolorowych dodatków. Finalnie projekt nie został zrealizowany, stanowił on jednak podstawę dla kolejnych twórców i można uznać go za pierwszy opis dzisiejszego NFT w historii.

Kto więc stworzył pierwszy token?

Za twórcę pierwszego niewymienialnego tokenu o nazwie “Quantum” uznawany jest Kevin McCoy. W 2014 roku stworzył on pierwszy przykład NFT znanego nam dzisiaj. Quantum to ośmiokąt wypełniony pulsującymi kolorowymi kształtami, który został po raz ostatni sprzedany za prawie 1.5 miliona dolarów w 2021 roku.

Dalszy rozwój technologiczny

W następnych latach ilość projektów korzystających z NFT zdecydowanie rosła. Najbardziej zainteresowana okazała się branża artystyczna, dla której NFT oznaczało możliwość przeniesienia obrotu swoimi dziełami do sieci.

Kolejnym ogromnym przełomem dla tokenów było przejście z blockchainu Bitcoina na sieć Ethereum, która oferowała zdecydowanie łatwiejszy i szybszy proces tworzenia tokenów w swojej sieci.

Kolejnym etapem rozwoju technologi okazało się wdrożenie NFT do gier i branży gamingowych. W ostatnich latach coraz więcej produkcji oferuje swoim użytkownikom możliwość zbierania lub generowania tokenów poświadczających oryginalność ich postaci, przedmiotów lub nieruchomości.

Wykorzystanie

Dzisiaj coraz więcej osób i firm oswaja się z konceptem kolekcjonerskich dóbr wirtualnych, którymi można handlować lub zbierać. Co za tym idzie, coraz więcej branży wdraża do swojej oferty wirtualne tokeny. Dziś możliwe już jest zakupienie fragmentów lub całych dzieł sztuki do swojej internetowej kolekcji. NFT dotarło już jednakowo do gier, muzeów, galerii sztuki czy nawet branży muzycznej.

NFT Boom 2021

Zeszły rok jednak okazał się przełomowy dla społeczności zgromadzonej wokół NFT. Coraz więcej kryptowalut i projektów umożliwiających rozwój kolekcji wirtualnych tokenów oraz zapowiedź i rozwój metawersum sprawiły, iż wirtualne dobra stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Zaangażowanie coraz to nowych marek takich jak Nike czy Adidas sprawiły, że NFT trafia do coraz większych rzeszy ludzi promując równolegle istniejące już kolekcje i pobijając kolejne rekordy wartości.

Powiązane artykuły

Back to top button