Crypto

Co to ten Bitcoin?

Od lat rynek kryptowalut rozrasta się coraz szybciej. Mimo to wciąż największym graczem na rynku pozostaje jedna z najstarszych kryptowalut Bitcoin. Skąd wziął się ten przełomowy projekt i czemu przez lata pozostał największym?

Skąd wziął się Bitcoin?

Historia powstania Bitcoina owiana jest pewnego rodzaju tajemnicą, jako iż tożsamość twórcy lub grupy twórców projektu nigdy nie została ujawniona. Wszystkie dotychczasowe działania przeprowadzone zostały pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W ten sposób przez ostanie 13 lat twórca największej kryptowaluty na świecie pozostaje nieznany. Jego pojawienie się w 2008 roku również było zaskoczeniem, i nastąpiło w odpowiedzi na jeden z największych kryzysów finansowych we współczesnej historii. Bitcoin miał być narzędziem finansowym, które nie posiadało wad aktualnego systemu bankowego. Największym przełomem był jednak blockchain, na którym cały system bazuje. Dzięki skomplikowanemu szyfrowaniu i ogromnej sieci komputerów wykonujących ogromne ilości obliczeń twórcy byli w stanie zapewnić zabezpieczenia odporne na wszelkie możliwe ataki hakerskie co stanowiło kolejną ogromną zaletę w stosunku do klasycznej bankowości.

Mimo tylu zalet na praktyczne wykorzystanie systemu trzeba było poczekać blisko dwa lata. Wtedy to właśnie miała miejsce pierwsza w historii transakcja B2C z wykorzystaniem Bitcoina. Mieszkaniec Florydy po rozmowie z zarządem lokalnej pizzerii Papa Johns dokonał zakupu dwóch pizz o wartości 25$ w zamian za 10 tysięcy Bitcoinów, ustanawiając równocześnie bazową wartość Bitcoina na poziomie 0,25 centa za bitcoina. Dla porównania aktualnie transakcja ta opiewałaby na blisko 450 milionów dolarów. Na początku wszystkie zakupy przy wykorzystaniu wirtualnej waluty organizowane było z pomocą forów i negocjacji między dwoma stronami. Zdecydowanie brakowało możliwości zautomatyzowania procesu, która pojawiła się zaledwie kilka miesięcy później, sprawiając, że wykorzystanie Bitcoina w zakupach stało się realnie możliwe.

Jak Ewoluował w kolejnych latach?

Kolejne lata oznaczały dla projektu dużą ilość wzlotów i upadków, które jednak w szerszym spojrzeniu oznaczały dla waluty ogromne wzrosty wartości. Środek płatniczy, którego wartość na początku drogi wynosiła jedną czwartą centa urosła w ciągu 13 lat do ponad 45 tysięcy dolarów za sztukę.

Co z zakupami Bitcoinem?

Na dzień dzisiejszy wizja płatności za pizzę czy też zakupy Bitcoinem okazała się płonna. W niewielu miejscach istnieje możliwość zakupów z wykorzystaniem najstarszej wirtualnej waluty. Skąd taka sytuacja? Przez lata coin ewoluował wielokrotnie oraz urósł do pewnego poziomu ceny i rozwoju, w którym ciężko jest objąć go wyobraźnią. Równolegle walutę kopię około miliona osób na całym świecie, generując ogromne zużycie prądu. Z tego powodu każda transakcja Bitcoinem stała się stosunkowo droga i nieopłacalna przy wykorzystaniu na co dzień. Mimo to wartość monety ciągle rośnie i stała się wirtualnym odpowiednikiem złota.

Powiązane artykuły

Back to top button