AktualnościLife style

Mindfulness – trening uważności

Chcesz żyć pełniej i szczęśliwiej, bez wychodzenia z domu? Zapisz się na kurs mindfulness online!

Naucz się, jak radzić sobie ze stresem i czerpać codziennie radość z życia.

Czym jest mindfulness?

Na pewno obiło Ci się już gdzieś o uszy pojęcie mindfulness. To słowo ostatnio bardzo często pojawia się w mediach, Internecie czy w przestrzeni publicznej, a mimo to wiele osób nie wie do końca, czym tak naprawdę jest ten cały mindfulness.

Ogólnie chodzi o to, żeby skupiać się na tym, co tu i teraz. Mindfulness to – w dosłownym tłumaczeniu – „uważność” lub „pełnia uwagi”. To kompletna koncentracja na tym, czego się w danym momencie doznaje, np. kontakt z drugim człowiekiem, spożywanie posiłku czy uczucia, a chodzi w tym o to, by przeżywać tą rzeczywistości bez oceniania czy osądzania jej. Mindfulness to także umiejętność ograniczania i przechodzenia przez trudności, przeszkody życiowe z opanowaniem i spokojem.

Medytacja i trening mindfulness

Trening mindfulness to rodzaj treningu umysłowego, który nawiązuje do różnych technik medytacyjnych. Jest wiele metod treningu mindfulness. Przykładowo MBSR (Redukcja Stresu Oparta na Uważności) to pierwszy i podstawowy trening uważności. Został stworzony pod koniec lat 70. XX wieku przez profesora medycyny z USA.  Z kolei MBCT (Terapia Poznawcza Oparta na Uważności) jest rozszerzeniem MBSR i została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom depresji.  Treningi mindfulness najczęściej realizowane są w formie 8 tygodniowych kursów, a spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają ok. 1,5–2 godziny. W treningach mindfulness bardzo ważne jest, by ćwiczyć także po zajęciach, samemu w domu, ponieważ ograniczanie się tylko do trenowania na zajęciach nie przyniesie pożądanych efektów.

Jakie najważniejsze korzyści daje mindfulness?

  • Nauczysz się panować nad stresem, a także jak go redukować.
  • Zaczniesz świadomie doświadczać chwili obecnej i docenisz „tu i teraz”.
  • Rozwiniesz swoją inteligencję emocjonalną.
  • Wzmocnisz poczucie własnej wartości.
  • Osiągniesz wewnętrzną harmonię i spokój.
  • Poprawisz jakość swojego snu.
  • Dowiesz się, jak umiejętnie komunikować się w konfliktach oraz jak ich unikać.

Dzięki mindfulness zrozumiesz, że dobre samopoczucie oraz życie w harmonii ze sobą i światem daje niesamowitą radość i pomaga radzić sobie z codziennymi przeciwnościami.

Jak trenować mindfulness online?

Jeśli zastanawiasz się, czy mindfulness można trenować bez wychodzenia z domu to odpowiedź brzmi- tak! Możesz trenować mindfulness online– to bardzo proste i wygodne! Masz do wyboru kilka opcji: nagrane kursy na platformie, filmiki np. na YouTube lub kursy online na żywo w grupie lub indywidualnie z instruktorem! Wybór należy do Ciebie. Zajęcia na kursach online obejmują najczęściej teorię i praktykę. Teoria to wiedza z ideologii mindfulness. Praktyka to np. takie elementy jak: medytacja siedząca lub chodzona, praktyka uważności, ćwiczenia ruchowe, świadomość oddechu, medytacja wdzięczności czy Metta-medytacja serca.

Niektóre kursy oferują różne dodatkowe bonusy jak np. system wzajemnego wsparcia poprzez wspólną grupę na Facebooku czy Whatsappie. A jeśli zależy Ci na udokumentowaniu kursu, np. w celach zawodowych albo do udziału w Studium Nauczycielskim w Polskim Instytucie Mindfulness celem zdobycia kwalifikacji do bycia trenerem, to zapisz się na taki kurs, po którym na końcu dostaniesz certyfikat.

Sesje mindfulness online to wygoda i komfort, pozwolą Ci one za­głę­bić się w idei i prak­ty­ce, bez wy­cho­dze­nia z do­mu i tym samym skoncentrować się na swoim stanie, emocjach i ciele.

Rozpocznij swój trening uważności online. Wykorzystaj go, żeby zapoczątkować coś nowego i polepszyć swoje życie.

Możesz też sprawdzić inne pomysły na hobby online, które przygotowaliśmy w pozostałych artykułach.

Powiązane artykuły

Back to top button