Crypto

Hibs and Altcoiny wszystko, co należy o nich wiedzieć.

Czym są altcoiny i dlaczego nie jest to takie proste.

Dotychczas najprościej mówiąc altcoinami były wszystkie kryptowaluty poza Bitcoinem. Ostatnie lata jednak dla wielu utrudniły ten podział. Altcoiny są terminem ściśle związanym kryptowalutami i ich rozwojem. Początki powstawania kryptowalut oznaczały pełną dominację rynku przez Bitcoina, z tego powodu przez lata każdy nowy projekt nazywany był altcoinem. Dopiero ostatnie lata umocniły pozycje kolejnych dużych projektów do tego stopnia, aby postawić wiele osób przed dylematem, czy termin Altcoinów nadal powinien być wykorzystywany, aby określać wszystkie kryptowaluty poza Bitcoinem.

Kluczowy w tej dyskusji jest Ether, który stanowi drugą największą siłę na rynku i zdaniem wielu jest zbyt bliski Bitocoinowi, aby nadal nazywany był altcoinem.

Ale co za różnica jak nazywa się, jaki coin i token?

Mimo iż nie ma stricte powiązania między wartością lub pozycją na rynku a tym czy coin jest altcoinem, czy nie. To przekroczenie pewnej granicy i dołączenie do Bitcoina już jako ten prawdziwy projekt, a nie “drugorzędny” altcoin daje pewnego rodzaju stabilizacje, o którą tak ciężko na rynku wirtualnych walut.

Skąd więc taki podział, i jakie ma on zastosowanie?

Za rozróżnieniem dwóch stron przede wszystkim stoi uwarunkowanie rynku, który w przypadku kryptowalut jest bardzo ruchomy. Mimo to inwestorzy zainteresowani różnymi coinami odkryli pewne zależności w ruchach pomiędzy Bitcoinem a resztą projektów. W przypadku wzrostów Bitcoina wiele innych walut zalicza spadki związane z odpływem środków w stronę bardziej stabilnej inwestycji.

Największe altcoiny

Na rynku różnorodność projektów jest wręcz porażająca, a altociny możemy wręcz liczyć w tysiącach. Które z nich są największe i mają szanse kiedyś zbliżyć się do sukcesu Bitcoina?

Ethereum(ETH) – Jest drugą największą kryptowalutą na rynku zaraz po Bitcoinie. Dla wielu osób urósł już do tego stopnia, iż ciężko nazywać go altcoinem.

Tether(USDT) – Największy i najbardziej rozpowszechniony stablecoin odzwierciedlający wartością Amerykańskiego Dolara.

LiteCoin(LTC) – Jeden z najstarszych projektów na rynku. Uruchomiony zaledwie dwa lata po Bitcoinie przez lata wypracował stabilną i silną pozycję na rynku. Ze swoim starszym bratem wygrywa dzięki technologi bardziej przystosowanej do codziennych transakcji.

Cardano(ADA) – Chyba najsilniej rozwijana kryptowaluta, za którą stoją zaangażowani i głodni rozwoju programiści. Mimo wczesnej fazy rozwoju projekt zyskał już uznanie na rynku.

Powiązane artykuły

Back to top button