AktualnościLife style

Pilates online

Pilates stał się ostatnimi laty światowym trendem. Na pewno znasz kogoś, kto ćwiczy pilates lub przynajmniej o nim słyszałeś.  Może to właśnie jest moment, żebyś i ty zaczął ćwiczyć pliates?  Przeczytaj ten artykuł i podejmij wyzwanie!

Czym jest pilates?

Dziś pilates jest rodzajem treningu spotykanym w prawie wszystkich klubach fitness, ale początkowo nie został stworzony z myślą o ćwiczeniach. W rzeczywistości został wymyślony przez Josepha Pilatesa na początku XX wieku, by pomóc tancerzom w przypadku kontuzji. Pilates nie jest typowym treningiem fitness. Nie ma na celu spalić mnóstwa kalorii czy tkanki tłuszczowej, pilates poprawia naszą sylwetkę, wzmacnia, wysmukla i ujędrnia ciało.

Ćwiczenia pilatesu koncentrują się na aktywacji rdzenia kręgowego poprzez ruchy takie jak stukanie palcami, prostowanie nóg czy uginanie brzucha. Pilates jest połączeniem jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. W tej metodzie liczy się jakość, a nie ilość.  Niektóre aspekty pilatesu są podobne do jogi , ale istnieje kilka istotnych różnic. Chociaż oba treningi koncentrują się na mindfulness, to joga kładzie większy nacisk na medytację i relaksację, podczas gdy pilates traktuje priorytetowo ćwiczenia, które uruchamiają rdzeń kręgosłupa, a w tym m.in: mięśnie brzucha, bioder czy pośladków.

Pilates klasyczny to aż 500 różnych ćwiczeń!

Celem pilatesu jest całkowita kontrola nad naszym ciałem podczas ruchu.  To wymaga aktywizacji mięśni centralnego rdzenia i utrzymywania stabilności, aby płynnie kontrolować ramiona, nogi i inne kończyny. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego pilates jest świetnym sposobem na budowanie siły i wytrzymałości. Aby uzyskać maksymalne korzyści, zaleca się początkującym udział w 2 lub 3 zajęciach pilates tygodniowo, połączonych z 30-minutowym spacerem.

Po 10 sesjach poczujesz różnicę, po 20 ją zobaczysz, a po 30 będziesz mieć całkiem nowe ciało –mówił sam Joseph Pilates.

Jakie korzyści daje pilates?

Jednym z powodów, dla których stał się tak popularnym sposobem ćwiczeń, jest to, że w pilatesie nie ma ograniczeń wiekowych. Jest też niewiele ograniczeń zdrowotnych.  Można go dostosować do siebie i swoich celów zdrowotnych, niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia i poziomu sprawności.

Inne korzyści, które pilates może przynieść:

  • Pomaga złagodzić napięcie w ramionach, plecach i nogach, poprzez wzmocnienie mięśni tułowia.
  • Zapobiega problemom z kręgosłupem i poprawia postawę ciała.
  • Poprawia krążenie krwi.
  • Zwiększa elastyczność mięśni.
  • Poprawia witalność, podnosi poziom energii i zmniejsza poziom stresu.
  • Wysmukla sylwetę i redukuje cellulit.

Pilates online

Chciałbyś spróbować pilatesu, ale bez wychodzenia z domu? To możliwe! Możesz ćwiczyć pilates online. Jedyne czego potrzebujesz to chęci, Internet, mata, strój sportowy i kawałek miejsca- nie musisz wychodzić nawet z pokoju.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pilatesem, warto rozważyć profesjonalne zajęcia, które są prowadzone przez instruktorów w formie online na żywo. Możesz zapisać się na kurs grupowy lub indywidualny. Ta druga opcja z pewnością będzie bardziej spersonalizowana i droższa, natomiast wirtualne zajęcia w grupie to szansa na nawiązanie nowych znajomości!

Jeśli chcesz na razie tylko spróbować czy pilates Ci odpowiada lub masz już trochę wiedzy w tym zakresie- możesz skorzystać z wielu darmowych kursów, zajęć w formie video online, które są powszechnie dostępne np. na YouTube. Sam ustalasz godzinę, dzień i wybierasz taki trening, na jaki akurat masz ochotę- brzmi świetnie! Pełna elastyczność.

Jak widzisz, pilates ma mnóstwo korzyści dla ciała i umysłu, a co najważniejsze- nie musisz nawet wychodzić z domu by się o tym przekonać!

Jeśli więc szukasz hobby lub nowej rutyny treningowej, która Cię odstresuje, zrelaksuje i pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, odpowiedzią może być właśnie Pilates online.

Powiązane artykuły

Back to top button