Crypto

Czym są tokeny w kontekście kryptowalut?

O kryptowalutach słyszał już prawie każdy. Jednak rozróżnienie tokenów od coinów wielu osobom nadal sprawia problemy. Czym więc oba te twory się różnią, a w których miejscach są podobne?

Obie nazwy odwołują się do bardzo zbliżonych konceptów i kryptowalut, a jedyna różnica leży w technologi, z jakiej korzystają projekty. Wszystkie kryptowaluty wykorzystują technologię blockchainu i bazują na nim. Jednak niektóre działają w oparciu o blockchain już zaprojektowany i stworzony przy okazji innego projektu, a drugie budują go od podstaw. Właśnie na tej podstawie rozróżnić możemy tokeny wykorzystujące gotowe rozwiązania i coiny budujące technologię od początku.

Co to oznacza w praktyce? Waluty operujące na własnej technologi zazwyczaj charakteryzują się zdecydowanie większą możliwością rozwoju oraz niezależnością. Do tego dochodzą również różne opłaty, które niezależnie od waluty, w której przeprowadzana jest transakcja bazują na aktualnych opłatach macierzystego coina. Z drugiej strony utworzenie tokenu jest zdecydowanie prostsze i nie wymaga tak dużo pracy i wiedzy jak zbudowanie całego ekosystemu dla coina. Z tego powodu wiele projektów chcących korzystać z dobrodziejstw kryptowalut tworzenie tokenów jest zdecydowanie lepszym wyjściem niż praca nad technicznym zapleczem w postaci własnego blockchainu. W takiej sytuacji należy pamiętać o ograniczeniach związanych z tokenami i brakiem możliwości wpływania na blockchain, z którego korzysta token.

Jak Ethereum wpłynęło na rynek tokenów?

W przeciwieństwie do Bitcoina Ethereum oferuje otwarty blockchain, w oparciu o który każdy może szybko i łatwo stworzyć własny token. W efekcie pozwoliło to Ethereum na bardzo szybki wzrost i spopularyzowanie własnej waluty Eth. To właśnie dzięki temu zabiegowi możemy obserwować tak dużo nowych projektów powstających w oparciu o gotowy blockchain. Niesie to niestety za sobą pewne niebezpieczeństwa, o których warto pamiętać. Dzięki łatwemu procesowi tworzenia tokenów wiele osób stara się zarobić na różnego rodzaju oszustwach właśnie przy wykorzystaniu tokenów. Dodatkowo sprawę ułatwia mała ilość regulacji prawnych i brak doświadczenia organów ściągania. W efekcie rozwiązanie otwarcia blockchaina na tworzenie nowych walut i tokenizacje skutkuje zarówno wieloma pozytywami, jak i generuje pewne problemy.

Mimo to tokeny w dużej mierze przyczyniły się do rozwoju rynku kryptowalut oraz zachęciły wiele firm do zainteresowania się technologią, co w długim dystansie skutkować będzie raczej pozytywnie dla całej społeczności.

Powiązane artykuły

Back to top button