AktualnościLife styleZdrowie

Metoda TRE – proste ćwiczenia na traumę i stres

Życie często nas doświadcza i niejednokrotnie traumatyczne przeżycia odciskają swoje piętno na naszym zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Jedne osoby reagują na stresowe sytuacje lepiej, inne gorzej, jednak na pewno jest to problem, który może dotknąć każdego z nas.

Metoda TRE przy pomocy wibracji neurogenicznych pozwala na redukcję poziomu stresu i uwolnienie się od traumy. Co ważne jest ona bezpieczna, tania, dostępna dla każdego i można ją wykonywać zarówno na  zajęciach grupowych jak i we własnym domu. W przeciwieństwie na przykład do medytacji, która skupia się głównie na sferze psychiki, metoda TRE ma rozładować napięcie emocjonalne poprzez zestaw odpowiednich ćwiczeń fizycznych.

Czym jest trauma i jak na nas wpływa?

Trauma to reakcja naszego organizmu objawiająca się trwałą zmianą w psychice człowieka, wywołaną przez bardzo silny i dramatyczny dla nas bodziec jak np. śmierć bliskiej osoby, udział w wypadku komunikacyjnym, bycie ofiarą napaści lub gwałtu itp. W ocenie specjalistów trauma jest naturalnym mechanizmem obronnym, dzięki któremu organizm próbuje poradzić sobie z ekstremalnym stresem i przywrócić nasze ciało do normalnego funkcjonowania.

Trauma może objawiać się na wiele różnych sposób zarówno w sferze psychicznej jak: bezsenność, stany depresyjne i myśli samobójcze, po objawy fizyczne: drżenie kończyn, przyspieszony oddech, płacz i wiele więcej. Trauma może także być impulsem do rozwinięcia się uśpionych dotąd chorób psychicznych jak depresja, schizofrenia czy też afektywna choroba dwubiegunowa.

Co to jest metoda TRE?

Autorem metody TRE jest doktor David Barceli – międzynarodowy ekspert w obszarach interwencji traumy i rozwiązywania konfliktów. Przez przeszło dwadzieścia lat mieszkał w dziewięciu krajach, gdzie intensywnie prowadził swoje warsztaty i projektował programy leczenia traumy dla wielu organizacji międzynarodowych. Metoda TRE jest rozwinięciem analizy bioenergetycznej stworzonej przez amerykańskiego psychiatrę i psychoanalityka Aleksandra Lowena.

Celem metody TRE (ang. Tension & Trauma Releasing Exercises)  jest pomoc potrzebującym w uwolnieniu się od  fizycznego napięcia i traumy utrzymywanej w mięśniach i tkankach ciała. Podczas sesji TRE uczestnicy zajęć wykonują serię ćwiczeń mających na celu doprowadzenie do neurogenicznych wibracji, które pomagają ciału uwolnić nagromadzone napięcia i emocje. Wywoływane drżenia mają silne właściwości terapeutyczne, a ćwiczenia zostały tak zaprojektowane, aby aktywować zakodowany w ludzkim ciele proces leczenia.

Jak wyglądają ćwiczenia w metodzie TRE?

Na metodę TRE składa się zestaw ćwiczeń, które w swoim założeniu mają na tyle zmęczyć mięśnie, aby wywołać ich swobodne drgania. W naturze drżenie jest wywoływane przez organizmy ssaków jako mechanizm rozładowywania napięć spowodowanych silnym stresem. Za pewne wielu z nas miało okazję wielokrotnie się o tym przekonać, nawet jeżeli nie byliśmy do końca tego świadomi. Przypomnij sobie czy nie doświadczenia drżenia rąk lub nóg przed ważnym egzaminem, publicznym wystąpieniem czy też diagnozą lekarza. Dr Barceli, będąc na jednej z misji wojennych obserwował zachowania i reakcje ludzi w trakcie ostrzału. Obserwacje te dały podstawy do stworzenia technik rozładowania napięć poprzez wibracje.

Według założeń metody TRE, punkt balansu, który powinien wywoływać odpowiednie drżenia jest miednica. Ćwiczenia mogą trwać od trzydziestu minut do godziny, w zależności od tego, ile napięcia musi zostać uwolnione z organizmu. Warto uczynić z ćwiczeń swój codzienny rytuał. Praktyka ta jest całkowicie bezpieczna i można ją wykonywać w zaciszu własnego domu bez specjalistycznego sprzętu i pomocy profesjonalnego lekarza.

Warte podkreślenia jest także to, że ćwiczenia TRE nie mają na celu zastąpienia psychoterapii. Mogą one być jednak świetnym jej uzupełnieniem.

W książce „Zaufaj ciału” znajdziemy zestaw siedmiu ćwiczeń mających na celu wywołanie wibracji neurogenicznych:

TRE

Korzyści płynące z praktykowania metody TRE

Jedną z głównych korzyści płynących z praktykowania metody TRE jest to, że pomaga odzyskać kontrolę nad emocjami i fizycznymi reakcjami na stresujące sytuacje. Uwalniając nagromadzone napięcie w ciele, pozwala uzyskać dostęp do bardziej pozytywnych emocji, takich jak radość, spokój i akceptacja. Dzięki temu prowadzi do poprawy jasności umysłu i ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo TRE pomaga również:

  • zmniejszyć przewlekły ból spowodowany napiętymi mięśniami
  • zwiększyć elastyczność i ruchomość stawów
  • poprawić jakość snu;
  • zredukować hormony stresu w organizmie;
  • dodać energii na cały dzień
  • wzmocnić odporność
  • poprawić skupienie i poziom koncentracji;
  • złagodzić objawy związane z zaburzeniami lękowymi;
  • zmniejszyć ogólne uczucie depresji;
  • leczyć traumy z przeszłości i rany emocjonalne

Podsumowanie

Jeżeli szukasz ulgi od stresu lub problemów związanych z traumą bez konieczności uciekania się do leków lub sesji terapeutycznych z profesjonalistami, ćwiczenia uwalniające traumę (TRE) mogą być właśnie tym, czego potrzebujesz. To podejście oferuje uczestnikom ćwiczeń bezpieczne wykorzystanie naturalnych zdolności uzdrawiania ciała bez żadnej ingerencji z zewnątrz. Jednocześnie zapewnia potencjalne długoterminowe korzyści, takie jak poprawa ogólnego stanu zdrowia, zmniejszenie poziomu hormonów stresu w organizmie i zwiększenie energii witalnych.

Powiązane artykuły

Back to top button