Jak poranne rytuały mogą poprawić twoją produktywność i ograniczyć niepokój
Kto z nas nie przeżywał chandry związanej z porannym wstawaniem. Założę się, że takie uczucia jak brak sił, niechęć i apatia są Wam dobrze znane. Na szczęście są sposoby, które mogą rozpogodzić nasz poranek i sprawić, że nabierzemy energii i chęci na przyjemne spędzenie reszty dnia. Poranne rytuały, bo o nich tutaj mowa, to świetny sposób na poprawę samopoczucia. Jednak ich wdrożenie będzie od Ciebie wymagało bycia nieco bardziej zorganizowanym i zdyscyplinowanym Sprawdźmy zatem co to za metody!
Śniadanie – najważniejszy posiłek w ciągu dnia
Nie bez kozery mówi się, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Pożywne i smaczne śniadanie powinno stać się naszym obowiązkowym porannym rytuałem. Niestety jest ono przez wiele osób lekceważone. Pośpiech, nerwy, ciągłe zabieganie i moda na odchudzanie sprawiają, że nie doceniamy tej jakże ważnej części dnia. Zamiast spożywać smaczny posiłek w rodzinnym gronie, który zapewni nam energię na pozostałą część dnia, często wybieramy pozbawione wszelkich wartościowych składników przekąski, które w dodatku spożywamy w pośpiechu. W takim wypadku na pewno nie możemy powiedzieć, że jest to poranny rytuał, który powinniśmy pielęgnować. Konsekwencją takich nawyków są problemy ze strony układu pokarmowego, zaburzenia pracy układu hormonalnego i wiele więcej dolegliwości. Wysoko przetworzona żywność z dużą ilością cukrów, da nam chwilowe poczucie sytości, jednak w dłuższej perspektywie taka dieta może się dla nas bardzo źle skończyć.
Jak wdrożyć śniadaniowy poranny rytuał ?
Naucz się wstawać odrobinę wcześniej, abyś bez frustracji znalazł czas na przygotowanie pysznego śniadania. Tak wiem, łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Niemniej, gra naprawdę jest warta świeczki. Oto kilka podpowiedzi, co możesz zrobić, aby ten poranny rytuał, zamiast denerwującego obowiązku, zmienił się w najlepszą część Twojego dnia:
- Wstawaj wcześniej. Spróbuj zmienić swoje nawyki i budź się 15-20 minut wcześniej niż normalnie. I nie chodzi mi tutaj, żebyś skracał swój sen, ponieważ jest on niezmiernie ważny. Zamiast oglądać po nocach serial na Netflixie, spróbuj położyć się wcześniej, abyś rano mógł w spokoju skonsumować najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
- Jedz śniadanie z pozostałymi członkami rodziny. Jeżeli macie taką możliwość, spędźcie czas przy śniadaniu wspólnie. Niech to będzie prawdziwy poranny rytuał. Poza korzyściami płynącymi ze spożycia pożywnego pokarmu, wpłynie to pozytywnie na wasze relacje.
- Przywiązuj uwagę do tego co jesz. Jedzenie jedzeniu nierówne. Możesz zjeść pożywny posiłek bogaty w składniki mineralne i witaminy lub możesz zjeść nic nie wartą żywność, która da chwilowe poczucie sytości, ale nie wniesie żadnych korzyści dla Twojego organizmu. Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach znalezienie wartościowych produktów spożywczych, może okazać się największym wyzwaniem. Przetworzona żywność naszpikowana różnymi konserwantami i pestycydami to zmora naszej codzienności.
- Zaplanuj śniadania na cały tydzień. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i nerwy. Poświęć chwilę, aby wiedzieć, co będziesz jadł w każdy dzień. Zrób listę zakupów i zaopatrz się w niezbędne składniki. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyrobić nawyk porannego rytuału, a zamiast głowić się co masz przygotować na śniadanie, wszystko zrobisz zgodnie z planem.
Ćwiczenia – czyli poranny rytuał na wzmocnienie ciała
Jak to mawiają „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ćwiczenia o poranku to fantastyczny sposób na rozruszanie ciała i dobry początek dnia. Kiedy wstajesz wcześnie, masz więcej czasu na ćwiczenia i jest mniej prawdopodobne, że będziesz później szukał wymówek. Możesz ćwiczyć samodzielnie lub zaprosić znajomych na trening. Możesz nawet zatrudnić osobistego trenera. Podobnie sytuacja wygląda z rodzajem ćwiczeń, możesz biegać, pływać, pójść na siłownię, uprawiać jogę lub stretching. Bez względu na to jaką formę wybierzesz to bez wątpienia ćwiczenia fizyczne są doskonałym sposobem na przygotowanie swojego organizmu do wyzwań dnia. Chociaż z początku może być ciężko wykształcić w sobie nawyk porannych ćwiczeń, to warto się zmobilizować i przeznaczyć odrobinę czasu na ten cel.
Jakie korzyści płyną z porannych treningów?
- Rozbudzenie – nawet krótki trening, który stanie się porannym rytuałem da naszemu organizmowi zastrzyk energii do działania. Dzięki temu, szybko zda on sobie sprawę, że noc już za nami i zmobilizuje się do działania.
- Dotlenienie organizmu – niedotlenienie organizmu jest podwaliną wielu poważnych chorób. Zbyt mała ilość tlenu w komórkach zaburza ich procesy metaboliczne, co przekłada się na problemy ze zdrowiem. Dzięki treningom dostarczasz organizmowi dodatkową ilość tlenu, co wzmacnia ich prawidłową prace i chroni Cię przed chorobami. Ponadto wpływa to na poprawę koncentracji.
- Uregulowanie układu hormonalnego – treningi pozwalają na poprawienie gospodarki hormonalnej co bezpośrednio przyczynia się do lepszego funkcjonowania organizmu. Hormony regulują każdy aspekt pracy naszego ciała, dlatego zachowanie równowagi tego układu jest niezmiernie ważne.
- Poprawa metabolizmu – poranny trening w połączeniu ze smacznym i pożywnym śniadaniem pomoże zachować Ci dobrą kondycję i świetną sylwetkę. Zastosuj te proste rytuały poranne w swoim życiu, a otyłość i cukrzyca będą Ci obce.
Po treningu najlepiej wziąć zimny prysznic, który poprawi regenerację mięśni i dodatkowo Cię rozbudzi. Chociaż z początku może wydawać się to nieprzyjemne, to jest to prawdziwa bomba, która postawi Cię na nogi.
Poranny spacer – idealny rytuał na uporządkowanie myśli i poprawę kondycji
Co prawda poranny spacer można potraktować jako jedną z form ćwiczeń fizycznych omawianych poprzednio, ale uznałem, że ten poranny rytuał zasługuje na osobne omówienie. Poranny spacer może pomóc w dobrym rozpoczęciu dnia. Jest to nie tylko dobre dla zdrowia, ale może również ograniczyć ryzyko chorób. W rzeczywistości ludzie, którzy chodzą co najmniej 150 minut tygodniowo, mają o 40% mniej dni chorobowych.
Ważne jest, aby wcześniej przygotować się do porannego spaceru. Staraj się unikać obfitego śniadania przed chodzeniem. Zamiast tego wybierz lekkie śniadanie, które możesz zjeść tuż przed wyjściem na spacer.
Chodzenie rano jest dobre dla twojego zdrowia i może znacznie poprawić twój nastrój. Pomoże organizmowi lepiej reagować na insulinę, co zmniejsza ryzyko cukrzycy i zwiększa zdolność kontrolowania poziomu cukru we krwi. Pomoże Ci również utrzymać prawidłową masę ciała, która również ogranicza ryzyko powstawania wielu groźnych chorób. Poranny spacer może także poprawić pamięć i kreatywne myślenie. Ponadto chodzenie nie obciąża tak mocno mięśni i stawów jak np. bieganie czy ćwiczenia siłowe. Jest to najtańsza i najprostsza forma uprawiania sportu. Chodzenie mogą praktykować zarówno młodzi jak i osoby w podeszłym wieku. Bardzo popularną formą chodzenia jest Nordic Walking, czyli potocznie nazywane chodzenie z kijkami. Znakomicie poprawia ono kondycję, reguluje oddech i poprawia nastrój.
Dodatkową korzyścią z chodzenia rano jest to, że pomaga ustalić priorytety dnia. Kiedy chodzisz, możesz skupić się nad tym co zrobić, aby być bardziej efektywnym. Chodząc możesz także słuchać intersujących podcastów lub uczyć się języków obcych. Nie jest to aktywność tak mocno absorbująca nasze siły jak np. bieganie, przy którym ciężko jest skupić się na czymkolwiek innym.
Chodzenie rano może również pomóc w zrzuceniu wagi. Szybki marsz rano przyspiesza bicie serca i krążenie, obniżając ciśnienie krwi i wspomagając metabolizm. Pomaga również zwiększyć poziom energii i zachęcić do zdrowszych nawyków żywieniowych. Jak widzisz zdecydowanie warto wprowadzić ten poranny rytuał do swojego kalendarza.
Medytacja – poranny rytuał na oczyszczenie myśli
Nie tylko stan naszego ciała jest ważny. Nie mniej ważna jest sfera duchowa. Praktykując medytację jako poranny rytuał, masz możliwość oczyszczenia swojego umysłu i rozpoczęcie nowego dnia z uporządkowanymi myślami. Poranna medytacja to świetny sposób na złagodzenie wycieńczenia i przygotowanie się na produktywny dzień. Można to zrobić wczesnym rankiem przed wyjściem do pracy. Wystarczy kilka minut, aby medytacja dała efekty. Uczynienie z niej porannego rytuału będzie solidnym fundamentem przygotowującym nas do trudów dnia. W ten sposób Twój umysł będzie świeższy i bardziej skupiony. Rodzajów medytacji jest bardzo dużo i każdy powinien dostosować ją do swoich potrzeb. Jedną z lepszych form dla początkujących będzie medytacja uważności tzw. mindfulness. Ale warto również spróbować jogi lub Tai Chi. Uporządkowanie myśli z samego rana, pozwoli nam na bardziej efektywne działanie w ciągu dnia. Ponadto medytacja pomaga lepiej panować nad emocjami, z czym w obecnych czasach wiele osób ma problemy.
Tai Chi i Qigong – pojednanie ciała i umysłu
Tai chi, to chińska sztuka walki, która wykorzystuje powolne i celowe ruchy, aby osiągnąć stan psychicznej i fizycznej harmonii. Słowo tai chi dosłownie oznacza „najwyższy poziom boksu”, ale praktykujący tai chi często nazywają tę sztukę „medytacją w ruchu”. Mówi się, że tai chi zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie stresu, poprawę równowagi i koordynacji oraz zwiększenie elastyczności i wytrzymałości. Uważa się również, że powolne, płynne ruchy tai chi promują poczucie relaksu i wewnętrznego spokoju. Oprócz wielu fizycznych korzyści, tai chi jest również uważane za skuteczny sposób na ćwiczenie uważności i rozwijanie większej świadomości połączenia ciało-umysł.
Poranne rytuały qigong są prostymi, ale potężnymi ćwiczeniami, które mają naładować nas energią na nadchodzący dzień. Nazwa tych technik wywodzi się z języka chińskiego i składa się z dwóch słów Qi – czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś. Wiele osób nigdy nie słyszało o tej technice, a jest to wielka szkoda. Ten ważny rytuał jest to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia od pozytywnej nuty. Oto niektóre z korzyści płynących z tych ćwiczeń. Po pierwsze, mogą pomóc Ci osiągnąć więcej celów w krótszym czasie. Drugą korzyścią jest to, że mogą pomóc ci oczyścić umysł i uzyskać jasność co do twoich intencji. Praktykowanie qigong pomoże Ci w wyregulowaniu wewnętrznej energii, oczyszczeniu myśli, pojednaniu się ze światem i dotlenieniu organizmu. Dla starożytnych Chińczyków Qigong było metodą na pobudzenie życiowej energii w ciele, aby wzmocnić odporność i procesy samoleczenia.
Podsumowanie
Wartościowe śniadania, ćwiczenia fizyczne i medytacja, do tego można jeszcze dorzucić zimny prysznic. Na pewno są to rytuały, które warto pielęgnować. Jednakże, jest to bardzo indywidualna sprawa i każdy może mieć inne potrzeby. Jeżeli przygotowujesz się do egzaminu lub uczysz się języków obcych wykorzystaj do tego poranek. Mózg jest wypoczęty po nocy, a zatem przyswajanie wiedzy powinno pójść Ci łatwiej. Jeżeli jesteś osobą religijną i mocno wierzącą wykorzystaj poranek na modlitwę lub odwiedzenie kościoła. Jeżeli z kolei interesujesz się inwestycjami, niech twoim porannym rytuałem będzie przegląd najnowszych wiadomości ekonomicznych przy filiżance kawy. Możliwości jest bardzo wiele. Pewne natomiast jest to, że poranek to idealna pora na wyrobienie w sobie wartościowych nawyków. Przysłowie „kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje” nie wzięło się znikąd i zdecydowanie warto mocniej się z nim utożsamiać dzięki wyrabianiu w sobie porannych rytuałów.