AktualnościLife style

E-joga

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat joga stała się światowym fenomenem.

Szukasz relaksującego hobby, które można realizować online? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jodze jako hobby.

Czym jest joga?

Joga to zakorzeniona w filozofii indyjskiej, wielowiekowa wszechstronna praktyka umysłu i ciała, której celem jest uspokojenie umysłu, poprawa równowagi fizycznej i psychicznej, a także zwiększenie siły i elastyczności. Joga znaczy łączyć, integrować. W ćwiczeniach jogi chodzi o uzyskanie harmonii między ciałem a umysłem.

Joga, to zbiór bardzo wielu pozycji i technik, ze względu na swą długą tradycję wykształciło się wiele jej odmian. Największą grupę tworzą pozycje stojące. Współczesna joga jest najczęściej kojarzona z fizyczną praktyką Asan– czyli serią pozycji, często splatanych razem w stylach takich jak: Vinyasa Flow lub Ashtanga.

  • Vinyasa Flow to dynamiczne zajęcia, które łączą płynny ruch z oddechem.
  • Ashtangapolega na płynnym wykonywaniu asan (pozycji), według stałej i powtarzającej się sekwencji. Każdy ruch ciała jest ściśle połączony z kontrolą oddechu.

Joga zaczęła się tysiące lat temu jako praktyka medytacyjna, a dzisiaj przekształciła się w trend nowoczesnego stylu życia.

Jakie korzyści daje joga?

Joga oferuje mnóstwo korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, to jedno z najlepszych i najbardziej korzystnych hobby, które możesz włączyć do swojego życia.  Praktykowanie jogi, zwane asanami wzmacnia, rozciąga i oczyszcza organizm.

Joga może także:

  • Poprawić ogólne samopoczucie poprzez łagodzenie stresu, wspieranie dobrych nawyków zdrowotnych oraz poprawę zdrowia psychicznego/emocjonalnego, snu i równowagi.
  • Wydłużyć kręgosłup, zwiększyć ruchomość w stawach i poprawić postawę ciała.
  • Złagodzić ból krzyża i szyi, a także ból związany z napięciowymi bólami głowy.
  • Pomóc schudnąć osobom z nadwagą lub otyłością.
  • Wspomóc radzenie sobie z objawami lękowymi lub depresyjnymi.
  • Złagodzić objawy menopauzy.

Co więcej, joga może być wykonywana w dowolnym miejscu i przez każdego, niezależnie od formy czy wieku.

Joga online

Choć joga ma mnóstwo korzyści, to jak każda rzecz, ma też swoje wady. Zaliczyć do nich można np. to, że w Polsce nie jest jeszcze tak popularna i nie w każdym mieście można znaleźć profesjonalne zajęcia z jogi. Dodatkowo, na takie zajęcia trzeba dojeżdżać- a czas w dzisiejszym świecie jest bardzo cenny. Kolejną wadą jest to, że uczestnictwo w zajęciach w studiu jogi może sporo kosztować, szczególnie jeśli chcesz mieć indywidualne sesje jeden na jeden.

Na szczęście dzięki rozwoju technologii, można teraz praktykować jogę całkowicie online, bez wychodzenia z własnego domu czy mieszkania. Jedyne czego potrzebujesz, to strój sportowy, kawałek miejsca, mata i Internet! Nie potrzebujesz nawet butów sportowych- joga powinna być wykonywana na boso.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą i nie chcesz wydawać na to hobby dużo pieniędzy to możesz znaleźć mnóstwo i filmów instruktażowych na YouTube- wybór jest naprawdę duży.

A jeśli wolisz, by zajęcia były dopasowane specjalnie dla Ciebie, to znajdź instruktora, który będzie z Tobą prowadził indywidualne lekcje online!

Trzecią opcją jest zapisanie się na kurs online– wtedy realizujesz zajęcia na żywo z instruktorem, ale w grupie z innymi ludźmi. To świetna opcja nie tylko jeśli chcesz praktykować jogę, ale także gdy masz ochotę poznać nowych ludzi!

Joga ma wiele zalet, co wyjaśnia jej rosnąca popularność! Jeśli więc szukasz hobby, które możesz wykonywać w domu, a które Cię odstresuje i pozytywnie wpłynie na Twoje ciało, to podejmij jogę online!

Powiązane artykuły

Back to top button