AktualnościLife styleTech

Netykieta – jak zachować się w Internecie?

Prawie każdy z nas korzysta z Internetu, spędzamy tam większość swojego czasu.

Podczas surfowania w sieci komunikujemy się z ludźmi i podobnie jak w realnym świecie, w Internecie też istnieją pewne zasady, które powinniśmy przestrzegać. Jeśli chcesz je poznać to przeczytaj ten artykuł, z którego dowiesz się:

  • Co to netykieta.
  • Jakie są podstawowe zasady netykiety.
  • Dlaczego warto stosować netykietę.

Co to netykieta?

  • Netykieta to właściwy sposób zachowania się w komunikacji online. Słowo netykieta powstało z połączenia słów „net” i „etykieta”. To po prostu standardy zachowania w cyberprzestrzeni. W życiu codziennym znamy je jako savoir-vivre. Netykieta została stworzona, aby ułatwić bezpieczniejsze i przyjemniejsze korzystanie z sieci. Ten internetowy kodeks zachowań obejmuje właściwe sposoby wysyłania e-maili, prowadzenia rozmów online, wstawiania komentarzy, wyrażania opinii.
  • Zasady netykiety ciągle ewoluują, nie są też nigdzie formalnie spisane i nie ma jednej odgórnie ustalonej listy tych zasad. Generalnie w sieci obowiązują nas podobne zwyczaje, które stosujemy w życiu realnym: dobre maniery, kultura i szacunek.

Dlaczego warto stosować netykietę

  • Warto jest przestrzegać zasad netykiety, aby mieć pewność, że nie zniszczysz swojej reputacji i relacji zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Stosowanie etykiety internetowej pozwala też zachować profesjonalizm, kulturę i przyjemną atmosferę w sieci.
  • Choć netykieta jest egzekwowana głównie przez społeczność, to internetowe wypowiedzi też podlegają prawu karnemu i cywilnemu. Używanie obelg słownych w Internecie może spowodować nie tylko zbanowanie (zablokowanie konta), czy wyrzucenie z grup społecznościowych, lecz może też rodzić konsekwencje karne.

Podstawowe zasady netykiety

Netykieta ma wiele zasad, ale jest wśród nich kilka podstawowych. 

  • Przede wszystkim, komunikując się online, przestrzegaj zasad etykiety, którymi kierujesz się na co dzień i pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Złota zasada netykiety brzmi: „Nie rób ani nie mów online tego, czego nie zrobiłbyś ani nie powiedział offline”.
  • Powstrzymaj się od obrażania czy grożenia. Szanuj opinie innych użytkowników i wyrażaj konstruktywną krytykę. Twoje słowa pisane są czytane przez prawdziwych ludzi, którzy zasługują na pełną szacunku komunikację.
  • Zastanów się, co i jak piszesz, bo Internet niczego nie zapomina. Zrzut ekranu lub kopia wiadomości jest wykonywana szybko i nadal istnieje, nawet jeśli później usuniesz wiadomości. Może mieć to poważne prawne konsekwencje. Możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za obrażanie ludzi w Internecie.

Zwracaj uwagę na gramatykę i interpunkcję i pisownię.

  • Poświęć trochę czasu na ponowne przeczytanie swoich odpowiedzi. Sprawdź je pod kątem gramatyki , interpunkcji i poprawnej pisowni . Błędna gramatyka odwraca uwagę od celu Twojej wiadomości. Gramatyka, ortografia i interpunkcja są ważne podczas tworzenia e-maili lub innej korespondencji, szczególnie w kontaktach formalnych.
  • Tworząc e-maile, pamiętaj zastosowaniu odpowiedniej formuły powitania i pożegnania .
  • Nie nadużywaj CAPS LOCKA -jest to odbierane negatywnie.  Jeśli nie chcesz, by postrzegano Cię jako osobę, która krzyczy lub rozkazuje – nie pisz wyłącznie WIELKIMI LITERAMI.
  • Podobnie jest z nadużywaniem emotikonów w sieci. Wykorzystywanie ich zamiast słów w dyskusji odbierane jest jako irytujące. Emotikony w umiarze- jako komentarz i dodatek do wypowiedzi jest w porządku.

Uważaj na fake newsy

  • W sieci i social mediach każdy może stworzyć i udostępniać treści, które będą nieprawdziwe i sfałszowane. Fake newsy, czyli mity, fałszywe informacje i inne formy dezinformacji coraz częściej pojawiają się w Internecie. Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka angażują się w jakąś formę dezinformacji ok. 70 mln razy każdego miesiąca. Dlatego bądź ostrożny i nie traktuj każdej informacji od razu na poważnie- weryfikuj je. Oczywiście wszystko z rozsądkiem– nie każda informacja to fake news.

Nie spamuj 

  • Słowo „spam” odnosi się do otrzymania niechcianej wiadomości. W sieci spamowanie może odnosić się do wysyłania mnóstwa niechcianych wiadomości e-mail, SMS-ów lub komentarzy w mediach społecznościowych. Nie zarzucaj innych osób stosem takich samych wiadomości- to irytujące i zaburzające płynną komunikację, możesz zostać za to zablokowany.

Nie trolluj

  • Trollowanie polega na dodawaniu kontrowersyjnych, zaczepnych komentarzy na forach czy portalach społecznościowych w celu wywołania wzburzonej dyskusji lub kłótni między użytkownikami. Troll chce wzbudzać silne emocje, ośmieszać innych, wyzywać, aby budzić gniew, irytację, smutek. Za trollowanie możesz zostać zbanowany lub usunięty z danego forum.

Nie nadużywaj praw autorskich 

  • Gdy publikujesz obrazek lub wypowiedź, podaj autora i źródło. Nie przywłaszczaj sobie cudzych treści: to kradzież, która rodzi konsekwencje prawne.

Mam nadzieję, że teraz już znasz podstawowe zasady netykiety i wiesz czemu warto je przestrzegać.  Pamiętaj też o tym, że życie nie kończy się na świecie wirtualnym. To jak zachowujemy się w świecie online ma wpływ na świat realny. A wielu sytuacjach – na przykład ostrych dyskusji – warto po prostu skończyć rozmowę, wylogować się i pójść na spacer lub porozmawiać bliską osobą.

Powiązane artykuły

Back to top button