AktualnościTech

Czas przed ekranem – jak go kontrolować?

Korzystając ze smartfona jesteśmy obecnie w stanie załatwić niemal wszystko. Niestety jak wiadomo nic nie ma za darmo. Smartfon poza wieloma swoimi zaletami, jest także największym współczesnym „pożeraczem” naszego wolnego czasu. Z roku na rok coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem telefonu. Powszechny dostęp do szybkiego i mobilnego internetu, a także coraz to nowe usługi online sprawiają, że czas spędzony w ciągu dnia na telefonie znacznie się wydłuża.

Problem ten nie dotyczy jedynie dorosłych użytkowników komórek. Coraz więcej czasu spędzonego przed ekranem telefonu przypada na dzieci. Co gorsza. często odbywa się to poza jakąkolwiek kontrolą rodzicielską.

Jeżeli jesteś bardziej świadomym użytkownikiem smartfona i dostrzegasz zagrożenia jakie niesie ze sobą zbyt długi czas spędzany przed telefonem to na szczęście są pewne sprawdzone rozwiązania. Używając odpowiednich ustawień i aplikacji możesz w prosty sposób sprawdzić czas używania telefonu, a także ustawić odpowiedni limit czasu zarówno na swoim smartfonie jak i na telefonie członka rodziny.

Jak sprawdzić czas spędzany przed ekranem na Android?

W systemie Android można łatwo sprawdzić ile czasu spędzasz przed ekranem swojego smartfona. Wystarczy wejść z górnego paska do poziomu ustawień. Następnie przewiń w dół, aby dostać się do opcji Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska.

czas przed ekranem jak sprawdzić

 

Dzięki tej funkcji będziesz mógł:

 1. Sprawdzić ile czasu spędzasz przed ekranem
 2. Ustalić jaką miałeś aktywność wśród poszczególnych aplikacji
 3. Podejrzeć ile razy dana aplikacja wysłała do Ciebie powiadomienie
 4. Ustawić tryb nocny
 5. Włączyć tryb pełnej koncentracji
 6. Zarządzać otrzymywanymi powiadomieniami z aplikacji
 7. Zarządzać kontrolą rodzicielską

Cyfrową równowagę wykorzystasz również do tego, aby lepiej zarządzać zarówno swoim czasem na smartfonie jak i mieć nadzór nad urządzeniem dziecka.

cyfrowa równowaga

Jak używać kontroli rodzicielskiej na Androidzie?

W celu weryfikowania przeglądanych przez dziecko treści, istnieje możliwość instalacji aplikacji Family Link. Umożliwia ona zdalne zarządzanie należącym do dziecka urządzeniem posiadającym Androida.

Usługa Family Link jest podzielona na dwie różne aplikacje: Family Link dla rodziców i Family Link dla dzieci i nastolatków. Aplikacja Family Link dla rodziców umożliwia rodzicom korzystanie z konfigurowalnych parametrów w celu zarządzania przeglądaniem treści przez ich dzieci. Z kolei Family Link dla dzieci i nastolatków umożliwia zarządzanie urządzeniami mobilnymi dzieci na podstawie parametrów określonych przez rodziców. Dzięki Family Link będziesz mógł ustawić limit czasu, nadać ograniczenia w używaniu niektórych aplikacji i usług, sprawdzić czas spędzony na poszczególnych aplikacjach. Niektóre funkcje Family Link obejmują ograniczanie różnych treści, takich jak strony internetowe i aplikacje, zarządzanie czasem korzystania z urządzenia, lokalizowanie telefonów za pomocą GPS oraz pobieranie aplikacji edukacyjnych ze Sklepu Play .

Ustawianie limitów czasu przed ekranem w Android

Spędzanie zbyt wiele czasu przy włączonym ekranie na pewno nie jest korzystna dla naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i mentalnego. Oddziaływanie niebieskiego światła z ekranu telefonu może powodować zmęczenie, bezsenność i niepotrzebny stres. Poświęcanie zbyt dużej uwagi urządzeniom może również pogorszyć relacje z bliskimi.

Aby ograniczyć czas przed ekranem wystarczy wejść do aplikacji cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska. Jeżeli nasze dziecko ma utworzone konto w aplikacji Family Link możemy ustawić ograniczenia czasu i przerwy w działaniu urządzenia. Opcja taka dostępna jest na telefonie z Android 7 i nowszym.

Jeśli wyznaczymy dla naszej pociechy limity czasu korzystania z urządzenia, dziecko otrzyma powiadomienie, gdy:

 • po raz pierwszy zostanie wyznaczony limit czasu korzystania z urządzenia
 • wkrótce ma nastąpić zablokowanie jego urządzenia.

Gdy urządzenie jest zablokowane, dziecko:

 • nie widzi powiadomień;
 • nie może odblokować urządzenia ani używać żadnych aplikacji (z wyjątkiem aplikacji oznaczonych jako „zawsze dozwolone”, jeżeli masz tę funkcję włączoną);
 • może odbierać połączenia telefoniczne oraz kliknąć Alarmowe, by wykonać połączenie,

W celu ustawienia limitów czasu użytkowania należy postępować jak poniżej:

Na urządzeniu rodzica:

 1. Otwórz aplikację Family Link
 2. Wybierz konto dziecka.
 3. Kliknij Elementy sterujące Limit dzienny.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Na urządzeniu dziecka:

 1. Wybierz dedykowaną aplikację:
 • Na urządzeniach z Androidem w wersji 8.1 (O) i nowszych kliknij Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska. 
 • W innych wersjach Androida kliknij Google  –> Kontrola rodzicielska. 
 1. Aby wyświetlić bieżące ustawienia, kliknij Limit dzienny.
 2. Aby edytować ustawienia limitu dziennego, zaloguj się lub użyj kodu dostępu rodzica, aby potwierdzić, że nim jesteś.

Jak sprawdzić ile czasu spędzamy przed ekranem na telefonie Xiaomi?

Telefony Xiaomi pracują na systemie Android dlatego również w ich przypadku dysponujemy Cyfrową równowagą i kontrolą rodzicielską o której wspomniano wcześniej. Jest ona automatycznie dostępna w Androidzie od wersji 9. W starszych systemach aplikację trzeba pobrać ze sklepu Google Play.

Funkcja czas przed ekranem na telefonie iPhone

Czas przed ekranem możesz sprawdzać niemal na każdym telefonie. Android nie jest wyjątkowy pod tym względem. Telefony iPhone posiadają wbudowaną funkcję czas przed ekranem. Dzięki niej można dokładniej zarządzać ilością czasu spędzanego przed telefonem. Używając funkcji czas przed ekranem możemy wyłączyć ekran zgodnie z naszymi preferencjami, a także ustawiać limity aplikacji, otrzymywać tygodniowe raporty, zabezpieczyć dostęp do ustawień poprzez ustawianie kodu czasu.

Włączanie funkcji Czas przed ekranem w iOS

 1. Wybierz kolejno opcje Ustawienia > Czas przed ekranem.
 2. Wybierz opcję Włącz czas przed ekranem, a następnie kliknij w nią ponownie.
 3. Następnie należy wejść w „To mój [nazwa urządzenia]” lub „To [nazwa urządzenia] mojego dziecka”.

Włączenie funkcji Czas przed ekranem spowoduje, że widoczny będzie raport zarządzania czasem na urządzeniach, aplikacjach i witrynach. Na telefonie dziecka, istnieje możliwość skonfigurowania funkcji Czas przed ekranem i utworzenia ustawień na tym urządzeniu. Konfiguracji telefonu dziecka można również dokonać ze swojego urządzenia, korzystając z Chmury rodzinnej.

Jak używać chmury rodzinnej od Apple?

Chmura rodzinna od firmy Apple daje Tobie i pięciorgu członkom Twojej rodziny dostęp i możliwość wzajemnej interakcji w ramach wielu ciekawych usług. Korzystając z chmury rodzinnej wasza grupa może współdzielić czas korzystając m.in. z iCloud+, Apple Music, Apple TV+, Apple Fitness+, Apple News+ i Apple Arcade. Jako grupa możecie również udostępniać zakupy w usługach iTunes, Apple Books i App Store.

Dzieci poniżej 13 roku życia mogą w prosty sposób mieć założone konto Apple ID. Nadany identyfikator Apple, pozwoli dziecku korzystać z własnego konta na swoim urządzeniu. Oczywiście konto na urządzeniu dziecka będzie podlegało kontroli rodzicielskiej, dzięki czemu możliwe będzie wyświetlanie jedynie odpowiednich treści.

Co to jest kod czasu w iPhone?

Kod czasu daje możliwość zabezpieczyć telefon przed dostępem osób niepowołanych np. dzieci próbujących obejść nałożone na nie ograniczenia czasu.

Jeżeli jakimś sposobem zapomnisz swojego kodu (co przy dzisiejszej ilości używanych haseł nie jest trudne) zawsze możesz próbować je odzyskać. Na szczęście procedura odzyskania kodu czasu nie jest skomplikowana.

W celu odzyskania kodu czasu na własnym urządzeniu:

 1. Wybierz kolejno Ustawienia > Czas przed ekranem.
 2. Stuknij opcję Zmień kod Czasu przed ekranem, a następnie ponownie stuknij Zmień kod Czasu przed ekranem.
 3. Stuknij opcję Nie pamiętasz kodu?
 4. Wprowadź identyfikator Apple ID i hasło* użyte do skonfigurowania kodu Czasu przed ekranem.
 5. Wprowadź nowy kod Czasu przed ekranem i powtórz go w celu potwierdzenia.

czas przed ekranem kod

 

W celu odzyskania kodu czasu na urządzeniu dziecka:

 1. Na urządzeniu organizatora w rodzinie wybierz kolejno opcje Ustawienia > Czas przed ekranem.
 2. Przewiń w dół i pod nagłówkiem Rodzina wybierz imię dziecka.
 3. Stuknij opcję Zmień kod Czasu przed ekranem, a następnie ponownie stuknij Zmień kod Czasu przed ekranem. Może pojawić się prośba o uwierzytelnienie za pomocą funkcji Face ID lub Touch ID bądź kodu urządzenia.
 4. Wprowadź nowy kod Czasu przed ekranem i powtórz go w celu potwierdzenia.

Podsumowanie

Funkcja czasu i ustawianie limitów to dobra okazja do samokontroli oraz do nadzoru nad dziećmi. Na pewno niejednokrotnie złapałeś się na tym, że planowana chwila przed telefonem zamieniała się w kilkugodzinny seans. Dobre poznanie wszystkich opcji oferowanych przez dostawców oprogramowania pozwoli na lepsze zarządzanie naszym czasem i ograniczenie niepożądanych treści dla naszych dzieci. Nie trzeba dodawać, że zbyt długie przebywanie przed ekranem telefonu wpływa negatywnie na naszą postawę, jest przyczyną bólów szyi, problemów z widzeniem, a także wpływa niekorzystnie na rozwój psychofizyczny dziecka. Dlatego zamiast tkwić z nosem w ekranie telefonu, lepiej ustawić limity czasu na swoim smartfonie i wybrać się z dzieckiem na staroświecki spacer.

Powiązane artykuły

Back to top button