AktualnościLife style

Zawody przyszłości – jaka przyszłość czeka rynek pracy

Rynek pracy nigdy nie był tak dynamiczny jak jest w dzisiejszych czasach. Niektóre zawody przechodzą do lamusa za to co chwilę pojawiają się nowe. Z jednej strony cyfryzacja daje nam wiele korzyści, z drugiej strony sprawia, że znalezienie dobrej posady wcale nie jest takie proste. Firmom coraz częściej zależy doświadczonych i kompetentnych pracownikach. Osoby bez kwalifikacji, które nie są w stanie dostosować się do trendów rynku pracy i nie chcą się nabywać nowych umiejętności w niedługim czasie mogą obudzić się w zupełniej nowej rzeczywistości.

IV rewolucja przemysłowa za którą w głównej mierze będzie stał rozwój nowych technologii i sztucznej inteligencji sprawi, że duża część zawodów przestanie być potrzebnych. W wyniku automatyzacji procesów stracić zatrudnienie może wielu niewykwalifikowanych pracowników, wykonujących najprostsze i często powtarzalne prace. Dlatego też warto badać trendy na rynku pracy, obserwować niszowe zawody, a także wynagrodzenia w poszczególnych branżach. Dzięki temu będziemy mogli reagować zawczasu i myśleć o przebranżowieniu się w razie konieczności.

Specjaliści w branży IT

Branża IT obecnie jest najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki. Zapotrzebowanie na specjalistów IT rośnie bezustannie od wielu lat. Przenoszenie wielu tradycyjnych biznesów do sieci, a także postęp technologiczny sprawiają, że w najbliższym czasie specjaliści IT będą mogli liczyć na zatrudnienie niemal na całym świecie. Ponadto branża ta oferuje bardzo atrakcyjne warunki finansowe.

Analityk Big Data/Machine Learning

Wiele firm gromadzi ogromne ilości danych, dzięki którym możliwe jest badanie zachodzących na rynku trendów i preferencji klientów. Ma to znaczenie dla biznesu, ponieważ daje możliwość lepszego dostosowania się do oczekiwań konsumentów i zwiększenia sprzedaży. Analityk Big Data (Data Scientist) odpowiedzialny jest za zbieranie i analizowanie dużych zasobów danych, a także opracowywanie przy pomocy uczenia maszynowego (Machine Learning) algorytmów automatyzujących procesy tej analizy.

UX/UI Designer

Nowe technologie oraz dostosowanie logistyki do potrzeb e-commerce sprawiły, że wielu przedsiębiorców zdecydowało się przenieść swój biznes do internetu. W najbliższych latach trend ten będzie się tylko nasilał. Strona internetowa już teraz stanowi główną wizytówkę firmy, z tego względu projektanci UX (User Experiance) i UI (User Interface) nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy w najbliższej przyszłości. Dobry projekt strony internetowej stanowi pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu. Dbanie o użyteczność usług cyfrowych i maksymalizacja komfortu w interakcji użytkowników z nimi (UX) oraz jak najlepsza wizualizacja i estetyka takiej usługi (UI) mają dla firm ogromne znaczenie.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Rozwój internetu i nowych technologii przyczynia się jednocześnie do rozwoju nowych zagrożeń. Firmy chcące funkcjonować w sieci muszą zadbać zarówno o bezpieczeństwo swoich danych, jak i o bezpieczeństwo swoich klientów. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa na pewno jest jednym z zawodów przyszłości. Firmy doskonale zdają sobie sprawę jakie ryzyko niesie ze sobą atak hackerski lub oszustwo internetowe, dlatego dobry specjalista od cyberbezpieczeństwa nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy. Ponadto ten zawód daje możliwość rozwoju zawodowego i zarabiania dużych pieniędzy.

Front-end, Back-end, Full-stack Developer

Niewątpliwe najbardziej pożądane w dalszym ciągu będą zawody programistyczne. Według prognoz Ministerstwa Pracy do 2030 roku Polska będzie borykać się z brakami wykwalifikowanych specjalistów IT. Ponadto ciągły rozwój technologii może sprawić, że w międzyczasie pojawią się zupełnie nowe rozwiązania, które dodatkowo zwiększą popyt na dobrych programistów. Jeżeli jesteśmy rodzicami warto pomyśleć o przyszłości naszych dzieci i spróbować pchnąć je w stronę programowania. Świetnym narzędziem do nauki kodowania dla dzieci jest język programistyczny Scratch.

Programista Blockchain

Technologia blockchain jest jednym z najpopularniejszych tematów ostatnich lat. Dzięki niej mógł powstać Bitcoin i pozostałe kryptowaluty. Jednak kryptowaluty to tylko namiastka tego, gdzie technologia blockchain może być wykorzystana. Przyczynia się ona do rozwoju smart contractów, internetu rzeczy (IoT – internet of things), systemów płatności czy też niewymienialnych tokenów (NFT – non-fungible token) mogących stanowić poświadczenie o posiadanym prawie autorskim do cyfrowych zasobów. Tak na prawdę jesteśmy na początku drogi jeśli chodzi o rozwój technologii blockchain, jednak może ona mieć znaczny wpływ na wiele dziedzin życia i być wykorzystana w różnych gałęziach przemysłu. Z każdym rokiem powstają coraz to nowe projekty związane z technologią blockchain dające konkretne zastosowanie i otwierające nowe możliwości. Z tego względu warto zainteresować się tym obszarem już dziś.

AR/VR Developer

Wiele osób uważa, że rozszerzona i wirtualna rzeczywistość znacząco może wpłynąć na zmianę świata jaki znamy. Obecnie podejmowanych jest wiele działań w celu rozwoju sztucznej inteligencji, co w połączeniu z kreowaniem wirtualnej rzeczywistości (VR – virtual reality), blockchain i analizą Big Data może przyczynić się do stworzenia Metaversum, czyli alternatywnego wirtualnego świata. Miałoby to niewątpliwie wpływ dla rozwoju biznesu oraz powstania nowych miejsc pracy w nieznanych dotąd obszarach. Dlatego praca dewelopera pracującego nad rozwojem technologii VR jest jak najbardziej jednym z zawodów przyszłości.

Twórcy treści

W związku z rozwoje e-commerce i social mediów coraz większym zainteresowaniem będą cieszyć się profesje związane z dostarczaniem wartościowych treści (teksty, obrazy, muzyka, filmy). Czasy się zmieniają, przemysł staje się coraz bardziej zautomatyzowany, a nasze życie jest coraz bardziej konsumpcyjne i uzależnione od usług w sieci. Z tego względu na rynku nie zabraknie ofert pracy dla osób zajmujących się tworzeniem treści. Najbliższe lata zapewne przyczynią się do dalszego rozwoju takich zawód jak grafik komputerowy czy copywriter.

Grafik komputerowy

Graficy komputerowi działają w wielu obszarach, współpracując m.in. z agencjami marketingowymi, projektantami stron internetowych, twórcami blogów czy wydawcami książek i czasopism. Zostanie grafikiem wymaga doświadczenia i zmysłu artystycznego, jednak na pewno jest to zawód przyszłości, który może dać wiele satysfakcji.

Copywriter

Jest to osoba odpowiedzialna za przygotowywanie różnego rodzaju treści. Z usług copywritera korzystają blogerzy, autorzy stron internetowych, agencje reklamowe, brandingowe i marketingowe, firmy, właściciele sklepów internetowych, influencerzy, specjaliści ds SEO. Copywriter musi cechować się dużą kreatywnością i lekkością pisania, jednak specjaliści w tym fachu nie powinni mieć problemów z odnalezieniem się na rynku pracy.

Montażysta video

Jest to kolejny zawód o którym należy wspomnieć mówiąc o zawodach przyszłości. Rozwój platform rozrywkowych sprawia, że montażyści video mają pełne ręce roboty. Twórcy z YouTube czy TikToka chętnie dają zatrudnienie montażystom., Na rynku pojawiać się będzie coraz więcej ofert pracy w tej branży i mało prawdopodobne by ich liczba miała spaść w najbliższych latach.

Zawody medyczne

Jest kilka czynników wpływających na to, że pracodawcy będą szukać specjalistów z branży medycznej. Na skutek dłuższego czasu życia, licznych chorób cywilizacyjnych, złych nawyków żywieniowych, wad postawy, zaburzeń psychicznych, zawody związane z medycyną będą cieszyć się dużym powodzeniem. Do tego również należy dodać, że Ministerstwo Edukacji w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku dekad znacząco przyczyniło się do braków kadrowych w służbie zdrowia. Z drugiej strony rozwój technologii ma również bezpośrednie przełożenie na medycynę. Pracownicy naukowi specjalizujący się w mikrobiologii, genetyce czy farmakologii będą mieli okazję znalezienia atrakcyjnego i dobrze płatnego zatrudnienia.

Przeglądając barometr zawodów, można zauważyć, że w całym kraju jest ogromny deficyt pracowników branży medycznej. Dotyczy to w szczególności:

  • lekarzy
  • pielęgniarek i położnych
  • ratowników medycznych
  • fizjoterapeutów i masażystów
  • logopedów i audiofonologów
  • opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych

Choć niekoniecznie są to proste zawody, często wymagające doświadczenia, odporności na stres i empatii to liczne usługi medyczne przyjmą kandydatów do pracy z otwartymi rękami.

Nowe zawody przyszłości o których rynek pracy jeszcze nie wie

Rozwój sztucznej inteligencji oraz innych technologii sprawia, że w niedalekiej przyszłości pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy. Niestety będzie to działać również w drugą stronę, coraz powszechniejsze będą znikające zawody, wyparte przez roboty i AI.

Kontrolerzy ruchu dronów

Drony stają się coraz bardziej powszechnym narzędziem. Obecnie służą one głównie celom rozrywkowym i wojskowym, jednak ich powszechna adopcja wydaje się nieunikniona. Trudno na ten moment ocenić jak zostaną drony wykorzystane w przyszłości, jednak ich powszechne użycie będzie wymagało odpowiednich regulacji, a także nadzoru nad przestrzenią ich przelotu.

Edytorzy genów

Choć brzmi to nieco jak Science Fiction to inżynieria genetyczna cały czas się rozwija. Przy wykorzystaniu metody CRISPR/Cas za którą w 2020 roku Jennifer Doudna i Emmanuelle Charpentier otrzymały nagrodę Nobla możliwa jest manipulacja genomem danego organizmu. Terapeutyczne zastosowanie tej metody może przyczynić się do skutecznego leczenia wielu chorób wobec których dzisiejsza medycyna jest bezradna. Cytując artykuł BBC (https://www.bbc.com/worklife/article/20181003-why-gene-therapy-will-create-so-many-jobs) „coraz więcej terapii opartych na edycji genów przenosi się z laboratoriów badawczych do szpitali na całym świecie. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów genetycznych gwałtownie wzrośnie. Rząd Wielkiej Brytanii przewiduje, że do 2030 r. w samej Wielkiej Brytanii dzięki terapii genowej i komórkowej może powstać ponad 18 000 nowych miejsc pracy, podczas gdy Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy szacuje, że nastąpi 7% wzrost miejsc pracy dla inżynierów biomedycznych i 13% wzrost naukowców medycznych, razem stanowiących około 17 500 miejsc pracy”.

Inżynier instalacji kosmicznych

Wszystko wskazuje na to, że eksploracja kosmosu znowu nabiera tempa. Zarówno USA jak i Chiny rozumieją jakie znaczenie będzie miała przewaga w kosmosie. Świadczy o tym między innymi utworzenie przez Donalda Trumpa amerykańskich sił kosmicznych czy też zamieszczenie w kosmosie w 2021 roku chińskiej stacji orbitalnej Tiangong. Nie mniejszy apetyt na zagospodarowanie tego obszaru ma prywatny biznes. Firma SpaceX posiada rakiety zdolne wrócić na Ziemię, po to aby wziąć udział w kolejnej misji, a turystyka kosmiczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na tej arenie działają przede wszystkim światowe potęgi, jednak mniejsi gracze również starają się mieć swój udział w podboju kosmosu. Wykwalifikowani specjaliści będą potrzebni do zarządzania inżynierią oprzyrządowania instalacji kosmicznych, budowaniem komponentów do statków kosmicznych, rozwijaniem systemów łączności itd.

Powiązane artykuły

Back to top button