AktualnościLife styleTech

Programowanie dla dzieci – czy warto?

Nauka kodowania to bardzo perspektywiczna ścieżka rozwoju. Jeżeli nasze dzieci wykazują chęć i zainteresowanie informatyką i komputerami to na pewno warto podjąć działania, aby przybliżyć im tematykę programowania. Rozwój nowych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość czy Big Data otwiera przed młodym pokoleniem naprawdę ciekawe perspektywy. Jak powiadają, rynek nie lubi próżni, dlatego wiele firm dostrzegło niszę w tym obszarze. Od kilku lat nasila się trend w ramach którego powstają liczne kursy i akademie dla młodych programistów. Sam internet daje najmłodszym również wiele możliwości do nauki programowania.

Dlaczego warto zainteresować dzieci programowaniem?

Już przedszkolaki uczą się gry w szachy, ponieważ rozwija ona analityczne myślenie i jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku programowania. Proces programowania skupia się przede wszystkim na takich aspektach jak:

  • rozwiązywanie problemów
  • szukanie alternatyw
  • ustalanie priorytetów
  • myślenie przyczynowo-skutkowe

Wszystkie powyższe cechy charakteru i umiejętności są bardzo pożądane i jesteśmy je w stanie wytrenować dzięki nauce programowania. Oczywiście jednym przychodzi to łatwiej innym trudniej, jednak najważniejszym elementem dążenia do celu jest konsekwencja i samodyscyplina. Zdobycie wspomnianych wcześniej zdolności może pozytywnie rzutować na dorosłe życie i podejmowane w przyszłości decyzje.

Przykucie uwagi dziecka do programowania pozwala także na poszerzenie jego horyzontów. Odkrycie nowego obszaru zainteresowań, może przerodzić się z czasem w hobby lub pasję. W konsekwencji wraz z dorastaniem i zdobywaniem nowych doświadczeń, będzie to przybliżało dziecko do pracy w branży IT. Pozorna zabawa (bo często taką formę przybiera programowanie dla dzieci)  z czasem może przynieść wymierne korzyści. Branża IT to najszybciej rozwijająca się gałąź gospodarki. Rozwój sztucznej inteligencji, technologii blockchain, BigData, nanotechnologii czy podbój kosmosu to tylko niektóre obszary, gdzie przyszli programiści będą mogli szukać zatrudnienia.

Pracując w branży IT można liczyć na wysokie wynagrodzenie, atrakcyjne benefity, pracę zdalną, możliwość udziału w ciekawych projektach. Co ważniejsze, nic nie wskazuje aby ten trend miał się zmienić w perspektywie kilku czy nawet kilkudziesięciu lat. Ważne zatem, aby pokazać dzieciom, co to jest programowanie i na czym polega. Dzięki temu już w młodym wieku będą mogły połknąć bakcyla i rozwijać się w tym kierunku.

Jak dzieci uczą się programowania?

Metod na naukę programowania jest co najmniej kilka. Głównie jednak sama nauka odbywa się poprzez zabawę. Ciężko sobie wyobrazić, że jakieś dziecko mogłoby się zainteresować żmudnym pisaniem kodów. Jeżeli jednak kodowanie będzie przypominało układanie klocków, a efektem naszej pracy będzie ciekawa gra lub animacja, to na pewno taka nauka szybciej dotrze do młodych uczniów.

Szkolenia i akademie

Popularne ostatnimi laty stały się szkółki i akademie dla młodych programistów. Zajęcia w takich szkołach odbywają się online lub stacjonarnie. Ten model nauczania pozwala na interakcje ucznia z nauczycielem. Zajęcia stacjonarne odbywają się w grupach, co dodatkowo buduje więź wśród uczestników i zachęca do wspólnej pracy. Program szkoleniowy w tego rodzaju placówkach, jest dopasowany jak najlepiej do wieku i umiejętności dziecka. Uczestnicy przygodę z programowaniem zaczynają od prostszych języków, umożliwiających poznanie podstaw programowania i metodyki logicznego myślenia. Wraz z wiekiem i zdobytymi umiejętności odkrywają nowsze i bardziej skomplikowane języki programowania. Poza samym programowaniem, akademie często oferują inne kursy związane z branżą IT, jak na przykład tworzenie stron internetowych.

Strony internetowe do nauki kodowania dla dzieci

W internecie dostępnych jest wiele stron internetowych na których dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności programistyczne. Poniżej lista pięciu darmowych platform do nauki kodowania dla dzieci:

  1. Scratch
  2. Blockly
  3. Code.org
  4. Kodable
  5. Code Combat

W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów więcej o pierwszej pozycji. Scratch jest to najpopularniejszy język programowania dedykowany dzieciom. Programowanie polega na układaniu odpowiednich bloków, które są wizualnym odpowiednikiem kodu tekstowego. Kody oddziaływują na różne wizualne obiekty, które można na platformie dodać. Dzięki Scratchowi można zaprogramować, grę, animację lub aplikację. Na platformie zarejestrowanych jest blisko 100 milionów użytkowników. Platforma obsługuje język polski. Większość akademii małych programistów działa w oparciu o Scratch. W internecie jest dużo tutoriali, które pomogą stawiać nam pierwsze kroki w tym środowisku. Platforma jest bezpłatna.

Dlaczego dzieci rezygnują z kodowania?

Jednym z głównych powodów dla którego dzieci rezygnują z nauki kodowania, jest ten sam powód przez którego rezygnują z innych aktywności – ambicja rodziców. Często rodzice zapisują dzieci na różnego rodzaju aktywności, aby już w młodym wieku miały szansę na lepszy start. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale zajęcia takie muszą być dostosowane do dziecka. Jeżeli dziecko nie wykazuje chęci, a dana aktywność nie leży w jego obszarze zainteresować to może lepiej odpuścić. Na siłę i tak niewiele wskóramy, a tylko będzie to prowadziło do wzajemnej frustracji.

Ambicja przejawia się także poprzez naukę zbyt trudnego języka na początku. Niektórzy rodzice, nie chcą aby dziecko uczyło języków w formie zabawy, a od razu rozpoczynało przygodę z kodowaniem od języków na których pracują profesjonaliści. Niestety efekt przeważnie jest odwrotny.

Dziecku należy dać nieco swobody. Jeżeli jego obszarem zainteresowania będzie tworzenie stron internetowych to dajmy mu możliwość pracy np. w HTML czy z CSS. Nie zmuszajmy dziecka do pracy na innym języków, ponieważ my byśmy chcieli, aby został specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa. Można sugerować pewne rzeczy albo uświadamiać, że coś takiego istnieje. Być może w pewnym momencie samo uzna, że warto spróbować sił w czymś innym. Jednak przymus to najgorsze co można zrobić.

Ważną rolę rodzice muszą także odegrać we wspieraniu młodego programisty. Na pewno pojawiają się trudności i błędy w kodzie. Może to wywołać u dziecka zdenerwowanie i brak cierpliwości. Jeżeli widzimy zniechęcenie to pomóżmy przejść przez kryzys razem.

Zaletą szkoleń jest także odpowiedni mentoring. Praca z nauczycielem, który jest swojego rodzaju autorytetem dla młodego ucznia, daje szanse na lepsze zaangażowanie się w programowanie.

Powiązane artykuły

Back to top button