AktualnościTech

OOONA Tools

Opanowanie dowolnego narzędzia do tworzenia napisów wymaga sporo motywacji i nauki (a istnieje wiele narzędzi do tworzenia napisów). Trzeba poświęcić czas i wysiłek na zrozumienie różnych funkcji na zapoznanie się z terminologią używaną przez narzędzie czy na zapamiętanie kombinacji klawiszy, by móc sprawnie korzystać z takiego narzędzia.

Jednym z takich narzędzi jest właśnie OONA Tools– profesjonalne, proste i intuicyjne zintegrowane narzędzia do tworzenia napisów.

Co wyróżnia OONA Tools?

  • Każde z 8 różnych narzędzi OONA ma inne zastosowanie, umożliwiają one: tworzenie, edycję, weryfikację, konwersję czy wtopienie napisów do filmów każdym języku.
  • Wszystkie narzędzia OOONA są zintegrowane, ale oddzielone– w danej chwili wybierasz ten który aktualnie potrzebujesz do pracy, dzięki temu praca jest sprawniejsza.
  • OONA to aplikacja internetowa- działa w pełni online, bez potrzeby instalowania i bez obciążania komputera.
  • Narzędzia umożliwiają importowanie i eksportowanie napisów w prawie każdym formacie, w tym TTML/DFXP, VTT, SCC, CAP, EBU-STL, SRT, IMSC1, PAC, 890 i wiele innych. Obsługują również generowanie napisy oparte na obrazach do authoringu DVD/Blu-ray/DCP.
  • Dzięki temu, że z programu korzysta się przy użyciu przeglądarki, użytkownik może się zalogować do aplikacji z dowolnego urządzenia. Jednak kluczową rolę ma tu stabilne łącze internetowe. Od niego zależy, czy autozapis będzie działać poprawnie. Przerwy w dostawie Internetu, czy słabe łącze mogą negatywnie wpłynąć na płynność pracy i tworzenie kopii zapasowej projektu.
  • OOONA aktualizuje się automatycznie i jest kompatybilna z każdym systemem operacyjnym (Windows, MacOS itp.)
  • Ponadto OOONA oferuje solidne opcje kontroli jakości i sprawdzania pisowni — które możesz spersonalizować— a błędy w napisach możesz zobaczyć na bieżąco.

Narzędzia OONA Tools

OOONA to nie tylko jedno narzędzie do tworzenia napisów. To cała platforma z wyborem różnych narzędzi oferujących wszechstronne możliwości.

Najbardziej wszechstronne możliwości dają OOONA Create i OOONA Translate. W wersji Create można tworzyć napisy od zera, edytować je i konwertować, ale co najważniejsze – zadbać o ich precyzyjną synchronizację. W wersji Translate dostępne są podobne funkcje z tą różnicą, że praca polega tu na tłumaczeniu z szablonu. W związku z tym, że szablon zawiera już napisy w języku źródłowym oraz wszelkie niezbędne ustawienia, jak chociażby limity znaków, tłumacz może się w tym przypadku skupić na samym przekładzie. Program w tym pomaga, poszerzając interfejs o dodatkową kolumnę, tak by w jednym wygodnym widoku wyświetlić tekst źródłowy, a tuż obok tekst docelowy.

Na uwagę zasługuje też OOONA Review, narzędzie, którego funkcje skupiają się na szybkiej i sprawnej korekcie tłumaczenia. Dzięki wbudowanym mechanizmom do kontroli jakości użytkownik może w łatwy sposób samodzielnie wykonać korektę, sprawdzając wykaz błędów na bieżąco bezpośrednio w programie lub generując i analizując osobny plik z raportem. Może też podzielić się projektem z innym korektorem, a później zweryfikować jego poprawki w trybie śledzenia zmian.

Pozostałe narzędzia są bardziej drobiazgowe i mniej uniwersalne. OOONA Burn&Encode będzie użyteczne, gdy potrzebne jest wtopienie napisów, OOONA Comapre gdy wskazane jest porównanie różnych wersji napisów dla jednego video, a OOONA Convert kiedy niezbędna jest konwersja pliku na inny format. Większość aplikacji OOONA Tools zawiera także opcje zapisywania zdefiniowanych ustawień w zależności od typu projektu czy upodobań klienta. Nie trzeba za każdym razem od początku uzupełniać szczegółowych wytycznych, które OOONA Tools ma za zadanie pomóc kontrolować.

Cena

OOONA opiera się na subskrypcji, możesz ją kupić na 6 miesięcy lub rok. Plan subskrypcji jest skonstruowany w taki sposób, że umożliwia okresowe wykupienie pojedynczego narzędzia lub kilku wybranych. Manewrowanie między nimi jest bardzo proste, bo są widoczne z poziomu jednego konta. Przejście z danej wersji programu w inną to kwestia dwóch kliknięć i można to zrobić w otwartym projekcie. Widok nieco się przetransformuje i dopasuje do funkcji wskazanej usługi. Użytkownik prawie nie odczuje, że korzysta z dwóch różnych narzędzi.  Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie aktualizacje i wsparcie techniczne są uwzględnione w cenie subskrypcji. Dopóki Twoja subskrypcja jest ważna, nie ma żadnych innych kosztów.

Podsumowanie

Twórcy OOONA Tools zbudowali wszechstronny zestaw aplikacji, który zaspokoi potrzeby zarówno osoby początkującej w lokalizacji napisów, jak i doświadczonej. Funkcjonalność programów przekłada się nie tylko na skrócony czas przygotowania napisów, czy komfort pracy tłumacza, ale co równie istotne, na zadowolenie widza i pełniejszą immersję w trakcie oglądania filmu. Na dodatek złożony system subskrypcji pozwala na wybranie narzędzi tylko niezbędnych do pracy, zapobiegając powstawaniu bezcelowych kosztów.

Powiązane artykuły

Back to top button