AktualnościTech

Napisy do filmów i video

Napisy do nagrań video towarzyszą nam na co dzień. Transkrypcja pozwala rozumieć i odbierać treści przez większe grono odbiorców. Z pewnością korzystasz z napisów, np. podczas oglądania zagranicznych filmów lub seriali, słuchania vlogów, teledysków czy przeglądania rolek na portalu Instagram. Chcesz się dowiedzieć więcej o napisach do filmów wideo? Jeśli tak, to czytaj dalej!

W tym artykule dowiesz się:

 • Czym są napisy do filmów online.
 • Jakie korzyści dają napisy do wideo.
 • Jak nie pobierać napisów do filmu- kwestie prawne.
 • Jak dodać gotowe napisy do filmu na YouTube.

Czym są napisy do filmów?

Napisy to rodzaj tłumaczenia audiowizualnego w formie tekstu pisanego. Są one wyświetlane w dolnej części ekranu, nazywanej dolną trzecią częścią. Wyświetlanie napisów podlega ograniczeniom czasowym i przestrzennym, które bezpośrednio wpływają na końcowy rezultat. Dobrze dopasowane napisy do filmów czy seriali powinny być wykonane z dokładnością i być dostępne w odbiorze, ale nie powinny rzucać się w oczy. Osiągnięcie takiego efektu to bardzo duże wyzwanie dla tłumaczy. Tworzenie napisów wymaga nie tylko znajomość obcego języka, lecz także specjalistycznej wiedzy informatycznej oraz umiejętności dostosowania danego tłumaczenia do kontekstu kulturowego, a napisów do wymagań technicznych.

Jakie korzyści dają napisy do wideo?

Napisy najczęściej kojarzą się nam z tymi, które są używane do tłumaczenia filmów zagranicznych. Ale w dzisiejszym świecie, ich zastosowanie jest o wiele szersze. Napisy do wideo stały się codziennością, a korzyści z napisów jest mnóstwo.

 • Napisy umożliwiają docieranie z treścią do użytkowników z całego świata. Dzięki nim możemy oglądać filmy bez używania słuchawek, a nawet włączania dźwięku, w pracy, w transporcie publicznym czy w restauracji, zarówno na tablecie, telefonie czy komputerze.
 • Napisy do wideo to również świetny sposób na promocję firmy. Większość konsumentów ogląda dzisiaj filmy z wyciszeniem – szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie aż 85% filmów na Facebooku jest oglądanych bez dźwięku. Dzięki wdrożeniu napisów do filmów wideo w firmie, będą one bardziej zrozumiałe dla algorytmów pozycjonujących, a więc materiał będzie się wyświetlał wyżej w wynikach wyszukiwania i tym samym będzie generował kolejne wyświetlenia.
 • Dzięki napisom do filmu, treści mogą być odbierane także przez osoby niesłyszące lub niedosłyszące (a ponad 5% ludzi na świecie ma jakąś formę ubytku słuchu).

Nielegalne sposoby wyszukiwania napisów do filmów

Większość z nas, oglądając zagraniczne filmy w Internecie wykorzystuje napisy polskie, które są możliwe do pobrania w prosty sposób, w dowolnym miejscu w sieci, na wielu znanych portalach i bez konieczności rejestracji. Należy jednak wiedzieć, że nielegalne dodawanie napisów na stronie oraz pobieranie i korzystanie z cudzych napisów do filmu online jest nie tylko niezgodne z prawem, lecz także nieetyczne i może rodzić poważne konsekwencje prawne. Lepiej zatem zrezygnować z takich działań i korzystać z napisów udostępnionych w sposób niełamiący prawa, np. na popularnych platformach streamingowych oferujących legalne oglądanie filmów bez reklam i w przystępnych cenowo abonamentach (np. Netflix czy Disney+).

Jak dodać napisy do filmu?

Transkrypcja do filmu może być tworzona w całości automatycznie- przez komputer, np. poprzez dostępne na rynku specjalne oprogramowania, które posiadają możliwość rozpoznawania mowy i dzięki wykorzystaniu algorytmów generują automatyczne dodawanie napisów. Jednak takie automatyczne napisy nie gwarantują ani wysokiej jakości, ani 100% poprawności. Jeśli zależy Ci na profesjonalnych napisach i chcesz, by były one poprawne i dobrze synchronizowane z filmem, to możesz skorzystać z usługi profesjonalnych agencji, ponieważ tworzenie napisów i dodawanie ich do dużej liczby filmów wymaga zaangażowania wielu specjalistów i nierealne jest wykonanie ich tylko we własnym zakresie. Takie profesjonalne napisy są zazwyczaj tworzone w formacie .SRT, są one gotowe od razu do wklejenia do filmu, na portal społecznościowy czy bloga.

Jeśli masz już gotowy plik z napisami i chcesz dodać napisy do filmu np. na Youtube, to możesz to zrobić samodzielnie, a cały proces dodawania napisów do filmu jest bardzo prosty:

 • Zaloguj się na swoim koncie na Youtube.
 • Klikając w ikonę konta, a następnie wybierając Studio twórców > Menedżer filmów > Filmy, przejdź do zakładki menedżera filmów.
 • Rozwiń menu, znajdź plik wideo i kliknij edytuj obok filmu, do którego chcesz dodać gotowe napisy.
 • Wybierz napisy.
 • Kliknij przycisk dodaj język, jeśli chcesz by wyświetlał się w różnych językach.
 • Kliknij dodaj napisy w wierszu napisy do filmu.
 • Prześlij gotowy plik z napisami do filmu.
 • Gotowe!

Jeśli zaciekawił Cię temat napisów do filmów wideo i chciałbyś dowiedzieć się o tym więcej, to sprawdź też inne artykuły na ten temat: OOONA, EZTitles i rozwiązanie Zubtitle.

Powiązane artykuły

Back to top button