AktualnościLife style

Najłatwiejsze języki świata – czy takie istnieją?

Nauka języka obcego jest wyzwaniem dla większości osób. Już na etapie szkoły wybieramy języki obce, których będziemy się uczyć. Przeważnie jest to język angielski lub język niemiecki, jednak coraz częściej uczniowie mogą wybrać któryś z języków romańskich czy słowiańskich. Większym zainteresowaniem cieszą się także języki mniej popularne dotychczas, jak choćby języki skandynawskie, czy też języki azjatyckie.

Każdy kto uczył się języka obcego dobrze wie, że jest to proces długotrwały, wymagający sporo samodyscypliny, konsekwencji i zaangażowania. Oczywiście ciężko jest wskazać jaki język jest najłatwiejszy, a jaki najtrudniejszy. Dla różnych nacji, jedne języki będą łatwiejsze do opanowania inne trudniejsze. Generalnie, im język którego się uczymy jest bliżej spokrewniony z naszym rodzimym językiem, tym jego nauka powinna być dla nas mniej problematyczna. Przyjrzyjmy się zatem, jakie języki obce mogą okazać się najłatwiejsze do nauki dla Polaków.

Język angielski

Śmiało można powiedzieć, że język angielski to najpopularniejszy język świata. Jest to język międzynarodowy, powszechnie używanym w każdym zakątku globu. Jest także językiem urzędowym stosowanym w wielu krajach, organizacjach i korporacjach. Niewątpliwie znajomość języka angielskiego to bardzo ważna umiejętność

Pomimo istotnych różnic, nauka języka angielskiego przychodzi nam stosunkowo łatwo. W dużej mierze zawdzięczamy to powszechności tego języka. Spotykamy go w piosenkach, filmach, reklamach i to od najmłodszych lat. W ten prosty sposób przyswoiliśmy wiele angielskich słów, zwrotów i konstrukcji gramatycznych podświadomie. Opanowanie go w stopniu komunikatywnym lub nawet średnio-zaawansowanym przeważnie nie stanowi dla Polaków dużego wyzwania. Większy problem zaczyna się, gdy chcemy posługiwać się językiem angielskim na naprawdę wysokim poziomie. Jak się mawia, im dalej w las tym ciemniej. Problemów może także przysporzyć opanowanie wymowy angielskiej, która znacząco odbiega od języków słowiańskich. Dzięki sprawdzonym metodom nauczania i zaangażowaniu, jesteśmy jednak w stanie osiągnąć dość wysoki poziom posługiwania się angielszczyzną.

Język angielski ma także kluczowe znaczenie, jeżeli myślimy o rozwoju osobistym. Dzięki niemu łatwiej nam będzie dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie, a także otrzymamy dostęp do ogromnej ilości informacji pojawiających się w anglojęzycznych mediach i na stronach internetowych. Znajomość angielskiego nie pozostanie bez znaczenie dla naszej kariery. Możliwość swobodnej komunikacji otworzy przed nami nowe perspektywy rozwoju zawodowego.

Język niemiecki

Rozmawiając z ludźmi odniosłem wrażenie, że język niemiecki można albo kochać albo nienawidzić. Dla jednych Polaków jest on bardzo zorganizowany, usystematyzowany i melodyjny. Dla innych twardy, nieprzyjemny i niemożliwy do zapamiętania. W mojej opinii jednak, wiele negatywnych odczuć związanych z językiem niemiecki wynika z trudnej historii jaką współdzielimy z naszym zachodnim sąsiadem, a nie z samego języka.

Duży plus niemieckiego to zasady gramatyczne, które są logiczne i nie pozostawiają miejsca na niedomówienia. Często można spotkać się z przekonaniem, że niemiecki jest trudnym językiem. Z początku nauki można odnieść takie wrażenie, jednak dobry system nauczania i praktyka potwierdzą, że nie do końca jest to prawdą.

Jak wspomniano wcześniej, niewątpliwym atutem niemieckiego jest stosunkowo prosta gramatyka. Jeżeli poznamy reguły i je wyćwiczymy to okaże się, że jest ona dużo prostsza niż w języku angielskim czy w języku francuskim, nie porównując jej nawet z naszym rodzimym językiem.

Długie słowa niemieckie to kolejny twór, który przeraża Polaków. Jeżeli jednak się nad tym zastanowimy to ich stosowanie jest bardzo praktyczne. Po co mówić: „zaświadczenie o niezdolności do pracy”, wykorzystując kilka osobnych słów, skoro można użyć jednego słowa „die Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung”. Dodatkową zaletą takiego „słowa-tasiemca” jest łatwe ustalenie jaki będzie jego odpowiedni przedrostek. Rodzajnik bowiem, pochodzi od ostatniego słowa w ciągu i w tym wypadku będzie to „die Bescheinigung”. To się nazywa pragmatyzm.

Pomimo wielu różnic pojawiających się w języku polskim i niemieckim można uznać, że jest to stosunkowo łatwy język obcy, z którym Polacy dobrze sobie radzą.

Grupa języków romańskich

Do grupy języków romańskich zaliczymy takie języki jak język francuski, język hiszpański, język włoski, a także język portugalski i rumuński.

Język francuski chociaż, piękny i melodyjny na pewno nie uznamy go za najłatwiejszy język świata. W przypadku języka francuskiego dużym wyzwaniem będzie prawidłowa wymowa i czytanie. We francuskim, podobnie z resztą jak w angielskim zupełnie inaczej się czyta i pisze. Z uwagi na różnice kulturowe i stosowanie innych konstrukcji, nauka gramatyki francuskiej może przysporzyć Polakom sporo kłopotu, jednak nie jest to coś nie do nauczenia. Kwestia praktyki i determinacji.

Język hiszpański i język włoski są do siebie najbardziej zbliżone z pośród romańskich języków. Ponad 80% słownictwa w języku hiszpański jest podobna lub wręcz taka sama jak w języku włoskim.

Szacuje się, że języka hiszpańskiego jako języka ojczystego używa 650 milionów ludzi, a na świecie posługuje się nim około 1,5 miliarda ludzi. Z tego względu hiszpański należy do grona najpopularniejszych języków świata. Ma on także status języka urzędowego w 20 krajach, ONZ, Unii Europejskiej i NATO.

Język hiszpański należy do stosunkowo łatwych języków, dlatego nauka hiszpańskiego zajmuje Polakom mniej czasu niż nauka języków bardziej wymagających. Wymowa jest łatwiejsza niż w przypadku angielskiego czy francuskiego, a wiele informacji można przekazać w prosty i logiczny sposób. Ponadto wiele osób ceni sobie piękne brzmienie tego języka.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku włoskiego. Szczególnie wielu Polaków, język włoski czaruje swoją melodyjnością i pięknem. Przemierzając w językach świata, język włoski obok hiszpańskiego możemy uznać za jeden z łatwiejszych do nauki, a przynajmniej na początkowych etapach nauki. Cechują go krótkie słowa, stosunkowo prosta dla Polaków wymowa, czytanie tak jak jest napisane. Trudności może nam przysporzyć gramatyka, której konstrukcje i czasy są inne niż w języku polski.

Języki słowiańskie

Języki słowiańskie należą do tej samej grupy językowej co nasz rodzimy język, dlatego mają one podobną gramatykę, intuicyjną wymowę i podobne słownictwo. Z uwagi na pokrewieństwo naszej grupy językowej Polakowi dużo łatwiej będzie nauczyć się języka czeskiego czy ukraińskiego niż języków cechujących się odmienną gramatyką i pochodzeniem. Dowodem na to są licznie przybywający do naszego kraju Ukraińcy, którzy po krótkim czasie pobytu są w stanie całkiem dobrze się posługiwać językiem polskim. Patrząc z perspektywy Polaka, najłatwiejsze języki świata dla nas to języki słowiańskie.

Z uwagi na sytuację geopolityczną i tocząca się wojnę na Ukrainie język rosyjski, który cieszył się sporą popularnością wśród Polaków, prawdopodobnie przestanie mieć na znaczeniu. Warto jednak zainteresować się językiem czeskim. Nasi południowi sąsiedzi cały czas wyprzedzają nas gospodarczo, a czeskie fabryki chętnie zatrudniają Polaków.

Język szwedzki

Nie możemy zaliczyć języka szwedzkiego do najłatwiejszych języków świata, jednak jeżeli znamy zasady panujące w języku angielskim i niemieckim, jego nauka może okazać się całkiem przyjemna. Szwedzki ma nieskomplikowaną gramatykę i wymowę. Ponadto jego znajomość ułatwi nam naukę norweskiego i duńskiego. Kraje skandynawskie to częsty kierunek emigracji zarobkowej także ich znajomość może nam się w przyszłości bardzo przydać.

Jak uczyć się języków obcych?

Współczesna technologia sprawia, że nauka języka obcego nigdy wcześniej nie była tak prosta. W internecie można znaleźć sporo materiałów, które pomogą nam poznać dowolny język świata. Do najpopularniejszych metod nauki języków obcych możemy zaliczyć:

Aplikacje do nauki języków

Aplikacje na smartfony to niezastąpione narzędzie do poznawania nowych języków. Umożliwiają naukę słówek, wymowy, a nawet gramatyki. Aplikacja automatycznie dostosowuje program powtórzeń do naszych postępów, tak aby nauka była jak najbardziej efektywna. Nauka języków z aplikacją to duża przyjemność dla użytkownika. Najpopularniejsze aplikacje językowe to :

  • App XYZ
  • App XYZ
  • App XYZ

Szkoły językowe

Jest to najbardziej tradycyjny sposób nauki języków obcych. Profesjonalnie przygotowana kadra i dobrze dostosowany program nauki mogą w stosunkowo krótkim czasie podnieść umiejętności językowe uczniów.

Rozmowy z native speakerami.

Internet sprawił, że rozmowa z obcokrajowcami nigdy nie była tak prosta. Istnieją platformy, gdzie możemy odbywać konwersacje z native speakerami z danego kraju. Do takich platform możemy zaliczyć:

  • Italki.com
  • Preply.com
  • Lingoda.com

Prywatne korepetycje

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy uczyć się w szkole językowej, bez problemu znajdziemy prywatnego korepetytora. Często stawki za takie zajęcia wychodzą korzystniej cenowo niż nauka w szkole językowej.

YouTube i strony internetowe

Internet to cenne źródło dla nauki języków obcych. Dostępne w sieci materiały umożliwiają nam naukę słówek, czytanie, pisanie, naukę gramatyki i rozmawianie. Poprzednie pokolenia nie mogły liczyć na takie udogodnienia, dlatego powinniśmy korzystać z nich jak najwięcej.

Jakiej metody byśmy nie wybrali, to najważniejsza i tak będzie konsekwencja. Z nauki języka musimy uczynić swoisty rytuał, dzięki któremu będziemy w stanie regularnie pogłębiać naszą wiedzę i wykorzystywać powyższe techniki w sposób bardziej racjonalny. Dobrym wyjściem będzie także łączenie ze sobą różnych metod, tak aby się wzajemnie uzupełniały.

Najtrudniejsze języki świata

Do najtrudniejszych języków świata zalicza się takie języki jak język fiński, język węgierski, język arabski, język japoński, język islandzki czy język nawaho. W tym zacnym gronie znalazł się także nasz język ojczysty. Skomplikowana gramatyka, siedem przypadków deklinacji, reguły ortograficzne i trudna wymowa sprawiają, że wielu Polaków ma problem z prawidłowym posługiwaniem się własnym językiem. Tym większy szacunek należy się osobom, które postanowiły się go nauczyć.

Powiązane artykuły

Back to top button