Kolekcjonowanie NFT
Interesujesz się nowinkami technologicznymi, kryptowalutami, day tradingiem? A może szukasz nowego hobby?
Przygotuj się na nową erę w segmencie aktywów cyfrowych- dowiedz się jak zacząć kolekcjonować NFT i co trzeba o tym wiedzieć.
Co to jest NFT
Odkąd Kevin McCoy stworzył pierwszy NFT w 2014 roku, to rozwiązanie robi furorę i jest już obecne prawie wszędzie. Od sztuki i muzyki, po nieruchomości czy buty lub kwalifikacje zawodowe.
NFT to niewymieniany token (non-fungible token) – to zasób cyfrowy, przechowywany w blokach danych (blockchain), który może mieć różne formy materialne i niematerialne np. grafika, muzyka, dzieła sztuki, filmy, bilety i nie tylko.
Słowo “niewymienialny” należy rozumieć jako “niemający odpowiednika w innych przedmiotach/walutach”. To znaczy, że tokeny NFT nie mają żadnej z góry ustalonej wartości, a każdy z nich jest inny, niepowtarzalny, oryginalny i zawiera cyfrowy podpis. NFT mają wartość, która jest ustalana przez rynek – tj. podaż i popyt – i można je kupować i sprzedawać w taki sam sposób, jak aktywa fizyczne.
NFT zyskują teraz rozgłos, ponieważ stają się coraz bardziej popularnym sposobem kupowania i sprzedawania cyfrowych dzieł sztuki. Lista milionowych transakcji NFT w tej krótkiej historii tego rynku jest naprawdę imponująca– przykładowo w grudniu 2021 roku, NFT o nazwie „The Merge” autorstwa cyfrowego artysty Paka został sprzedany aż za 91,8 mln dolarów!
Czym różni się NFT od kryptowaluty?
NFT są kupowane i sprzedawane online, często za pomocą kryptowaluty. Każdy NFT zasadniczo jest zbudowany przy użyciu tego samego rodzaju programowania, co kryptowaluta, jak Bitcoin lub Ethereum , ale tu kończy się podobieństwo. Fizyczne pieniądze i kryptowaluty są „zamienne”, co oznacza, że można nimi handlować lub wymieniać je między sobą. Mają też taką samą wartość np. jedno euro jest zawsze warte drugiego euro; jeden Bitcoin jest zawsze równy innemu Bitcoinowi. Zamienność kryptowaltu sprawia, że jest to zaufany sposób przeprowadzania transakcji na blockchainie. NFT są natomiast różne. Każdy jest niepowtarzalny i ma podpis cyfrowy, a to uniemożliwia wymianę NFT na siebie lub równorzędność (stąd niezamienność).
Jak zacząć kolekcjonować NFT?
Proces kupowania i kolekcjonowania NFT może na początku może wydawać się skomplikowany, ale jak poznasz podstawowe informacje, to tak naprawdę zakup niewymienialnego tokena stanie się dla Ciebie prosty- ważne jest, by dobrze zrozumieć cały proces. Poniżej kilka podstawowych kroków, wartych uwagi:
- Na początku otwórz konto na platformie kryptograficznej lub giełdzie kryptowalut. Takie miejsca bez problemu znajdziesz w sieci. Giełda kryptowalut to platforma internetowa, na której można kupować i sprzedawać różne rodzaje kryptowalut. Aby kupić NFT, musisz mieć konto na wybranej platformie. Różne platformy oferują różne usługi, dlatego warto je przeanalizować, żeby dowiedzieć się, która najbardziej Ci odpowiada pod względem funkcji, opłat itp. Przykładem może być OpenSea– to jedno z głównych miejsc, gdzie można kupić i sprzedać tokeny NFT, a handel odbywa się na przejrzystych warunkach. OpenSea, oferuje NFT w wielu dziedzinach – sztuce, muzyce, modzie, sporcie, grach i przedmiotach kolekcjonerskich. Witryna oferuje również różne zasoby edukacyjne dla użytkowników.
- Teraz musisz otworzyć portfel cyfrowy. Portfel kryptograficzny przechowuje klucze, które zapewniają dostęp do zasobów cyfrowych. Portfele mogą być hostowane na giełdzie lub działać niezależnie. Jeśli działają niezależnie, zachowujesz odpowiedzialność za swój portfel i klucze prywatne. Jeśli Twój portfel cyfrowy jest hostowany przez giełdę, giełda działa jako pośrednik w transferze kryptowalut. Firma przechowuje Twoje klucze prywatne i odpowiada za bezpieczeństwo Twoich aktywów.
- Zasil swój portfel cyfrowy. Prawdopodobnie będziesz musiał kupić kryptowalutę taką jaką akceptuje Twój dostawca NFT- najczęściej to Etherum. Po zakupie będziesz wtedy mógł przenieść je z giełdy do wybranego portfela. Musisz także uwzględnić dodatkowe opłaty, ponieważ większość giełd pobiera co najmniej procent od transakcji przy zakupie kryptowalut.
- Kupuj NFT. Po podłączeniu i zasileniu portfela możesz zacząć kupować NFT. Kiedy kupujesz NFT, zyskujesz prawo własności i możesz dysponować nim w dowolny sposób, na przykład próbować odsprzedać go za wyższą cenę. Zwykle nie dochodzi jednak do przenoszenia autorskich praw majątkowych, dlatego sprawdzaj zawsze obowiązujące przepisy, by nie narazić się w przyszłości na konsekwencje prawne.
Zwróć także uwagę, że każda platforma ma swoją specyfikę, a ponadto procesy weryfikacji twórców i list NFT mogą się różnić.
Korzyści z NFT
Na stosowaniu NFT mogą zyskać wszyscy – twórcy gier czy dzieł sztuki, właściciele firm, ale też przeciętni ludzie, mogący zabezpieczyć swoje dane czy prawo własności w należyty sposób.
- Na rynku NFT można sprzedawać wszystko: od zdjęć i unikalnych grafik 3D, po animacje czy memy.
- NFT pozwala docierać do nowych grup odbiorców. A to istotne, jeśli np. jesteś przedsiębiorcą czy artystą lub freelancerem sprzedającym swoje dzieła, produkty. Cyfrowy rynek sprzedaży prac daje artystom szerokie pole do popisu i możliwość czerpania korzyści finansowych.
- Kolekcje NFT to także sposób, aby urozmaicić swoje CV i pokazać, że nadążasz za nowymi trendy w świecie. NFT otwiera drzwi do kariery i pieniędzy nieznanym nikomu grafikami, ilustratorami i artystami cyfrowymi, którzy mogą szukać możliwości tworzenia zasobów wirtualnych na zamówienie.
- Transakcje na rynku NFT to większa przejrzystość i transparentność. Wszystkie dane zapisywane oraz weryfikowane są na blockchainie. Dzięki temu, można z łatwością prześledzić historię każdego tokenu.
- Autentyczność i własność. Każdy token NFT, ma swój certyfikat autentyczności oraz własności. Dane te rejestruje się na blockchainie. Pojedynczy token jest oryginalny i nie ma drugiego swojego odpowiednika.
Czy to bezpieczne i czy warto?
Tokeny NFT początkowo były ciekawostką. W 2021 roku rozpoczął się prawdziwy boom na tokeny NFT za sprawą artystów, celebrytów, influencerów, czy nawet sportowców, którzy zaczęli wydawać wirtualne dzieła opatrzone tokenem NFT. Aktualnie eksperci technologii blockchain mają podzielone zdanie na temat NFT. Rynek NFT jest uważany za rynek wysokiego ryzyka, a jego zmienne wzloty i upadki mogą odstraszyć nawet doświadczonych inwestorów.
Podchodź do NFT z ostrożnością i rozwagą: przeprowadź badania, zrozum ryzyko – w tym możliwość utraty wszystkich zainwestowanych dolarów – a jeśli zdecydujesz się zaryzykować, postępuj ze zdrową dawką roztropności. Warto jednak wiedzieć, że dziedzina ta nadal dopiero raczkuje, ale jej wejście do głównego nurtu może nastąpić w każdym czasie. Jest to jednak na tyle ciekawa tematyka, iż warto się nią zainteresować.
Oszustwa NFT
Oszustwa NFT nie są rzadkością, aby ich uniknąć, wybieraj sprawdzone i legalne platformy transakcyjne NFT.
Niektóre z głównych, na które należy uważać, to:
- Oszustwa związane z phishingiem — fałszywe linki i wyskakujące okienka promujące nowe projekty NFT.
- Fałszywe strony internetowe marketplace.
- Fałszywe NFT — oszuści sprzedający prace innych osób tak, jakby to była ich własna oryginalna praca.
- Schematy typu „pump-and-dump”– oszuści budują szum wokół NFT, aby sprzedawać po wysokiej cenie, a potem szybko wypłacają pieniądze, pozostawiając bidderom bezwartościowe aktywa.
Wady NFT
Jak w każdym przypadku zawsze są jakieś wady i zalety. To niektórych z nich można zaliczyć:
- Brak stabilności na rynku NFT. Chociaż kwoty transakcji robią wrażenie, to rynek NFT wciąż jest niedojrzały i niestabilny. Trudno jest przewidzieć, jakie korzyści będzie przynosił handel NFT, a wielu kolekcjonerów ostrożnie podchodzi do inwestowania.
- Kontrowersje środowiskowe. Wiele rynków NFT działa w oparciu o energochłonną technologię blockchain, która pozostawia spory ślad węglowy w środowisku. To ważny problem, który jest ciągle poruszany w dzisiejszej przestrzeni publicznej.
- Jak przy każdej transakcji internetowej istnieje ryzyko kradzieży danych przez hackerów lub wyciek.
NFT ma niekończącą się listę zastosowań. Można podejrzewać, że powszechna tokenizacja rzeczywistości to tylko kwestia czasu. Kto wie, może za parę lat dzisiejsi inwestorzy zostaną miliarderami? Warto więc zainteresować się tym tematem, by mieć chociaż podstawową wiedzę w tym zakresie.