Jak powstają Bitcoiny?
O Bitcoinie słyszał już niemal każdy, nawet jeżeli nie do końca jest świadomy czym właściwie Bitcoin jest. Od manifestu Satoshiego Nakamoto (anonimowego twórcy lub twórców Bitcoina) minęło przeszło czternaście i z każdym rokiem przybywa zwolenników tej najstarszej i najpopularniejszej kryptowaluty na świecie. Nie dzieje się to bez powodu. Historie ludzi, którzy osiągnęli finansowy sukces inwestując w Bitcoina rozbudzają wyobraźnię. Nie brakuje również takich osób, które straciły nam nim dorobek całego życia. Często jednak było to wynikiem podstawowych błędów inwestycyjnych i niewiedzą na temat kupowanego aktywa.
W celu uniknięcia takich błędów, w tym artykule przyjrzymy się bliżej temu jak wydobywane są Bitcoiny. Mam nadzieję, że te informacje pomogą wam w lepszym zrozumieniu Bitcoina i przyczynią się do bardziej świadomego inwestowania w tę kryptowalutę.
Kopanie Bitcoinów – co to jest?
Kopaniem Bitcoinów zajmują się tzw. górnicy, którzy w tym celu używają specjalnych koparek do kryptowalut. Tak wiem, jeżeli nigdy nie mieliście nic wspólnego z kryptowalutami brzmi to bardzo abstrakcyjnie. Dlatego postaram się opisać ten proces najprościej jak się da.
Bitcoin pojawił się po kryzysie finansowym w 2008 roku jako odpowiedź na nieodpowiedzialne zalewanie gospodarki pieniędzmi fiducjarnymi (pieniądze oparte na zaufaniu społecznym bez żadnego pokrycia) przez rządy i instytucje finansowe. Sam Bitcoin bardzo często nazywany jest cyfrowym złotem. Intencją autora lub autorów tej kryptowaluty było stworzenie cyfrowego pieniądza, który będzie miał podobne właściwości do złota i co najważniejsze ograniczoną podaż! Oznacza to, że możliwe jest wydobycie czy też inaczej mówiąc wykopanie tylko określonej liczby Bitcoinów.
Komputery podłączone do sieci Bitcoin, tak jak górnicy ciężko pracujący w kopalni w celu wydobycia złota, rozwiązują skomplikowane problemy kryptograficzne (stąd wzięły swoją nazwę kryptowaluty) w celu wykopania Bitcoinów.
Górnikami (ang. miner) będą zatem osoby lub firmy używające swojego sprzętu do przeprowadzenia procesu wydobycia Bitcoina (ang. mining). Wspomniany poprzednio sprzęt to liczne komputery sprzężone i podłączone do sieci BTC generujące ogromną moc obliczeniową, dzięki której możliwe jest rozwikłanie matematycznych algorytmów. Taki profesjonalny sprzęt do kopania Bitcoinów nazywamy koparkami kryptowalutowymi.
Na czym polega proces wydobycia Bitcoinów i co górnicy z tego mają?
Wiemy już, że górnicy udostępniają swoją moc obliczeniową rozwiązując skomplikowane zadania matematyczne. W wyniku rozwiązania takiego zadania powstaje blok w łańcuchu Bitcoina (ang. blockchain – łańcuchów bloków). Technologia blockchain polega na przechowywaniu i przesyłaniu informacji o transakcjach, które ułożone są w postaci następujących po sobie bloków danych. Każdy blok zawiera odwołanie do bloku poprzedniego, dlatego nie jest możliwa zmiana transakcji bez zmiany wszystkich kolejnych bloków. Na straży “porządku” stoją górnicy, którzy weryfikują transakcje sprawdzając czy na pewno jest ona prawidłowa (czy nie jest próbą oszustwa). Jeżeli przeprowadzone badanie prawidłowości zakończy się sukcesem, transakcja zostanie dopisana do bloku w łańcuchu, a górnik za swoją pracę otrzyma wynagrodzenie. Są to tzw. opłaty transakcyjne.
Ponadto górnicy zarabiają na wspomnianym wcześniej wydobyciu Bitcoinów. Średnio co 10 minut wydobywany jest nowy blok, który dołączany jest do łańcucha. Górnik, który wydobędzie blok otrzymuje nagrodę w postaci określonej liczby Bitcoinów. Na dzień pisania tego artykułu jest to 6,5 BTC, jednak liczba ta się zmniejsza co 4 lata o połowę. Mamy wówczas do czynienia z tzw. halvingiem.
Podsumowanie
Oczywiście jest to bardzo uproszczony opis procesu powstawania Bitcoinów. Niemniej powinien przybliżyć obraz sytuacji komuś kto nie miał z tą tematyką nigdy wcześniej do czynienia. Wokół samego Bitcoina krąży wiele spekulacji i domysłów. Jedni uważają go wręcz maniakalnie za “prawdziwy pieniądz” na równi ze złotem, dla innych jest on oszustwem i piramidą finansową. Jeszcze inni twierdzą, że sieć Bitocoina powstała w celu wytworzenia ogromnej mocy obliczeniowej, która przyczynia się do rozwoju sztucznej inteligencji i wykorzystywana jest przez rządowe superkomputery. Jaka jest prawda, ciężko powiedzieć. Na pewno przy inwestycjach w kryptowaluty należy zachować szczególną ostrożność, a najbliższa przyszłość prawdopodobnie pokaże nam jak potoczy się los Bitcoina i całego rynku kryptowalut.