AktualnościLife style

Hobby – sposób na pozytywne życie

Hobby daje odprężenie oraz odpoczynek od codziennych zajęć i obowiązków. Posiadanie hobby lub pasji wpływa na dobre samopoczucie i daje satysfakcję z życia, niezależnie od wieku i płci.

Mając swoje zainteresowania, rozwijamy się i zdobywamy nową wiedzę, doskonaląc przy tym posiadane już umiejętności. Hobby pozwala nam też odstresować się od dnia codziennego i zachować balans w życiu.

Warto mieć swoje hobby!

Jak znaleźć odpowiednie hobby?

To pytanie stawia sobie wielu z nas. Współczesne czasy stwarzają wiele możliwości wyboru swojej pasji. Wybór odpowiedniego hobby zależy od naszego charakteru i osobistych preferencji. Przy wyborze warto odpowiedzieć sobie na kilka przykładowych pytań:

 • Chcesz realizować pasje sam czy w towarzystwie?
 • Wolisz spędzać wolne chwile w domu, czy poza nim?
 • Jeśli poza domem to na świeżym powietrzu czy w pomieszczeniu?
 • Lubisz aktywność fizyczną czy raczej umysłową?
 • Zależy Ci, by hobby było źródłem zysku finansowego?

Warto również zastanowić się, jakie zajęcia sprawiają nam przyjemność i dają radość, a jeśli to nadal nie jest pomocne, poniżej kilka propozycji:

 • Jeśli jesteś introwertykiem, znajdź hobby, którym możesz zająć się w samotności np.: pisanie, majsterkowanie, fotografia, wędkarstwo, bieganie, puzzle.
 • Jeśli jesteś ekstrawertykiem i lubisz towarzystwo innych ludzi, wybierz czynności, które polegają na kontakcie z innymi, np. sporty grupowe, wolontariat, aktorstwo.
 • Jeśli lubisz ruch i aktywność fizyczną, zdecyduj się na sport: taniec, fitness, rolki.
 • Jeśli jesteś estetą, lubisz sztukę i twórczość artystyczną- spróbuj np. malowania, dekoracji tortów, szycia.
 • Jeśli jesteś osobą, która lubi się rozwijać umysłowo to możliwe, że zaciekawi Cię: nauka języków obcych, rozwiązywanie krzyżówek lub zagadek logicznych.
 • Jeśli ciekawią Cię komputery i nowe technologie, spróbuj takich czynności jak np.: grafika komputerowa, programowanie, robotyka.
 • Jeśli lubisz adrenalinę, to może spodobają Ci się: survivale, skoki na spadochronie, wspinaczki górskie.

Hobby jako praca?

Czy hobby może być też źródłem zysku finansowego? Odpowiedź brzmi- tak!

Nie jest to jednak takie proste.

Po pierwsze trzeba znaleźć takie hobby, na którym można zarabiać- przykładowo, jeśli lubisz piec torty i ciasta, to możesz założyć cukiernię, a jeśli lubisz grafikę komputerową- możesz zostać grafikiem.

Po drugie, trzeba to hobby robić bardzo dobrze i zadbać o to, by ludzie płacili Ci za Twoje hobby.

Po trzecie trzeba utrzymać balans, bo hobby oprócz tego, że ma sprawiać przyjemność, to powinno być też odskocznią od codziennych obowiązków, a w tym przede wszystkim od pracy.

Trudno pracować i pasjonować się tym samym na okrągło. Prędzej czy później może nastąpić wypalenie lub kryzys. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, jeśli planujesz by hobby stało się Twoim głównym źródłem finansowym.

Hobby w realu a hobby online?

Rozwój technologii sprawił ze więcej czasu spędzamy online.  Nasz świat został zdominowany przez Internet, a prawdziwe życie coraz częściej zamieniamy na „wirtualne życie w sieci”.  O ile kiedyś pasje były realizowane głównie w realu i ludzie spotykali się bezpośrednio ze sobą, to dzisiaj cyfrowe hobby staje się trendem.

Oprócz już popularnych i powszechnych form jak np. gry komputerowe czy oglądanie filmów, mamy obecnie wiele innych możliwości by rozwijać swoje pasje w wirtualnym świecie.

Możesz przykładowo grać online w szachy– wiele klubów gier organizuje wirtualne rozgrywki.  A jeśli lubisz podróże, możesz zobaczyć mnóstwo miejsc w Internecie.  Wiele muzeów,  instytucji i miejsc oferuje wirtualne spacery, które dają możliwość ich zwiedzenia bez konieczności wychodzenia z pokoju czy nawet łóżka! Przykładowo Rijksmuseum w Amsterdamie czy Musée d’Orsay w Paryżu, a w Polsce np. Kopalnia Soli w Wieliczce lub Muzeum Powstania Warszawskiego.

Możesz także uprawiać sport online lub zdobywać nowe umiejętności i zapisać się na różne kursy online- językowe, artystyczne, komputerowe i wiele innych.

Oczywiście to tylko kilka przykładów, bo możliwości jest o wiele więcej. Jeśli jesteś ciekaw jakie jeszcze hobby można rozwijać w wirtualnym świecie to przejrzyj obecne i śledź na bieżąco nasze kolejne artykuły!

Pamiętaj jednak, że niezależnie od formy i sposobu realizacji, hobby powinno być przede wszystkim źródłem szczęścia i przyjemności oraz czasem relaksu i odprężenia dla naszego ciała i umysłu.

Lista hobby, które można realizować online:

* Montaż filmów.
* E-wolontariat.
* Podziwianie dzieł sztuki online.
* Zwiedzanie wirtualnych muzeów i zabytków.
* Muzyka: słuchanie, miksowanie, montaż, tworzenie.
* Oglądanie Filmów i seriali.
* Gry komputerowe, rozrywkowe np.( cymbergaj, League of Legends, Minecraft).
* Blogowanie, tworzenie treści i podcastów.
* Ethical hacking– etyczne hakowanie.
* Grafika komputerowa- tworzenie i obróbka grafiki.
* Kursy hobbystyczne: językowe, aktorskie, artystyczne, sportowe (joga).
* Fitness i sport online.
* Hazard online.
* Gry logiczne, łamigłówki, krzyżówki, sudoku, szachy.
* Kolekcjonowanie NFT.

Uczenie się hobby online:

*Joga, pilates.
*Gra na instrumencie.
*Gotowanie.
*Krawiectwo.
*DIY.
*Języki obce.
*Programowanie i grafika komputerowa.
*Florystyka.
*Projektowanie wnętrz
*Kursy z rozwoju osobistego/ mindfulness.

Powiązane artykuły

Back to top button