AktualnościTech

EZTITLES

Napisy w plikach video są dziś niezbędne. Umożliwiają one docieranie z treścią do użytkowników z całego świata. Niezależnie od tego, do kogo kierujesz treści video, napisy zwiększą atrakcyjność Twojego filmu na rynku. Współcześnie cały proces ich tworzenia oraz dodawania przyśpieszają i ułatwiają specjalne oprogramowania i programy.

Jednym z nich jest EZTitles, który znajduje się na górze w rankingach i to nie bez powodu. EZTitles na nowo definiuje możliwości profesjonalnego oprogramowania do tworzenia napisów!

Czym jest EZTitles?

EZTitles to jedno z najpopularniejszych narzędzi służących do lokalizacji napisów. To oprogramowanie umożliwia ręczne lub automatyczne tworzenie napisów, dzięki czemu napisy są generowane bez udziału człowieka. EZTitles jest dostępny zarówno dla osób prywatnych jak i dla firm. EZTitles oferuje łatwy w użyciu i intuicyjny interfejs, który pozwala szybko i łatwo tworzyć różnorodne zasoby tekstowe z określonym czasem.

Dlaczego EZTitles jest wyjątkowy?

 • Twórcy EZTitles stale dążą do tego, by program spełniał bieżące, globalne standardy i wychodzi im to bardzo dobrze, bo EZTitles jest obecnie używany przez światowej klasy serwisy do produkcji i przesyłania strumieniowego mediów do generowania napisów od podstaw.
 • EZTitles jest oficjalnym partnerem Netflixa. Ta najpotężniejsza platforma filmowo-serialowa promuje ten produkt i poleca go do pracy nad napisami, co mówi samo za siebie – tej aplikacji można zaufać.
 • Oprogramowanie jest kompatybilne między innymi z telewizorami, aparatami cyfrowymi, blue-ray i DVD.
 • Dzięki EZTitles możesz tworzyć napisy do wszystkiego —Disney+, Netflix, Apple TV+, Amazon Prime, Hulu lub inne, otwarte napisy, napisy kodowane, kino cyfrowe, Blu-ray, teletekst, DVD i napisy DVB
 • EZTitles ma wszystkie funkcje niezbędne do starannego, ale i sprawnego przygotowania poprawnie zsynchronizowanych napisów, czy to od zera, z szablonu, czy z bardziej przystępnego formatu, np. docx.
 • Posiada też typowe elementy pomocnicze jak, niezbędne w pracy tłumacza, personalizowane skróty klawiaturowe lub tzw. presety, czyli ustawienia zdefiniowane pod rodzaj projektu.

Wszystkie te opcje są podstawowe dla tego rodzaju narzędzi, toteż lepiej skupić się na omówieniu elementów mniej standardowych, co wcale nie oznacza, że mniej użytecznych.

Funkcje specjalne EZTitles

 • Na uwagę zdecydowanie zasługuje Subtitling Assistant (Asystent tworzenia napisów), który daje możliwość tworzenia automatycznych napisów na podstawie analizy audio. EZTitles to nie jedyny program na rynku oferujący tego rodzaju funkcję, jednak jest ona wciąż na nowatorska. Przy dobrej jakości filmie, automatyzacja sprawi, że tłumacz oszczędzi sporo czasu-Asystent przyspieszy tworzenie napisów nawet o 70%. Jednak takie rozwiązanie nie jest doskonałe, bo im gorsza jakość dźwięku, tym mniej trafne będą napisy i tym więcej poprawek będą wymagać. Poza tym mechanizm wspiera obecnie 9 języków (więcej, jeśli liczyć różne odmiany angielskiego i hiszpańskiego) i na liście nie ma polskiego. Poza tym twórcy ostrzegają, że obecnie najlepsze rezultaty daje analiza języka angielskiego, choć stale pracują nad tym, aby polepszać jakość przy pozostałych.
 • Innym udogodnieniem jest szybka organizacja tekstu przy długiej, wartkiej mowie. Zamiast samodzielnie tworzyć napis za napisem, wystarczy zapisać ciągiem rozbudowaną wypowiedź i pozwolić programowi na to, żeby go podzielił wg wcześniej określonych wytycznych, jak liczba maksymalnych wersów czy znaków. W tym przypadku napisy również będą wymagać weryfikacji, chociażby pod kątem tego, czy nie występują gdzieś wiszące spójniki albo czy automatyczna akacja nie rozdzieliła jednostek składowych tekstu, które powinny występować razem. Niemniej jednak ten element też ma szanse nieco wspomóc tłumacza i przyspieszyć jego pracę.
 • EZTitles umożliwia przechowywanie danych w chmurze. EZTitles docenia wartość tworzenia kopii zapasowych i zdalnego dostępu do plików. Dzięki zintegrowanym usługom w chmurze możesz pracować w EZTitles na dowolnym komputerze i poczujesz się tak, jakbyś nigdy nie przełączał się z własnej stacji roboczej. Niezależnie od tego, czy wolisz między innymi Dropbox czy Dysk Google, istnieje bezproblemowe połączenie, dzięki któremu możesz pracować nad tym samym projektem, gdziekolwiek jesteś.
 • W EZTitles można korzystać z makr, które jeszcze bardziej pomogą w efektywnej pracy nad napisami. W zależności od ustawień, makro wykonana za użytkownika wskazane zadania i poradzi sobie z nimi błyskawicznie. W EZTitles jest kilka wbudowanych makr, można je edytować i dopasowywać do swoich potrzeb, albo tworzyć własne. Aby uruchomić makro, wystarczy przypisać do niego skrót klawiaturowy i użyć go w dowolnym momencie.
 • Jeśli chodzi o stabilność, EZTitles jest bezpieczniejszy niż podobne produkty przeglądarkowe, bo nie jest uzależniony od łącza internetowego, może działać w trybie offline, bez dostępu do Internetu. Jeśli musisz pracować w miejscach, gdzie nie ma Internetu lub połączenie jest niestabilne to EZTitles jest świetną opcją.

Płatność

Co się tyczy licencji, jest ona stała- dożywotnia. To duża początkowa inwestycja, ale na dłuższą metę pozwala zaoszczędzić pieniądze. Obejmuje ona wsparcie techniczne i przyszłe aktualizacje, ale tylko na kilka pierwszych lat, potem te usługi są dostępne za niewielką, lecz dodatkową opłatą. Obecnie twórcy umożliwili też wykupienie tymczasowej subskrypcji np. na miesiąc, by móc sprawdzić, czy rzeczywiście nam ten program odpowiada.

Dodatki

EZTitles sam w sobie jest narzędziem wszechstronnym, ale można go dodatkowo wzbogacić o aplikacje uzupełniające:

 • EZConvert ułatwi konwersję napisów na różne formaty, generując z jednego pliku nawet kilka wersji docelowych jednocześnie. Podczas gdy 3DTitles pomoże we właściwej konfiguracji i dokładnym pozycjonowaniu napisów specjalnie na potrzeby filmów 3D. Jest jeszcze EZTitles Plug-ins do łączenia programu z innymi, zewnętrznymi narzędziami, np. takimi, które umożliwiają wtopienie napisów, bo tej funkcji akurat brakuje w bazowej wersji aplikacji.
 • 3DTitle dodaje głębi zwykłym napisom 2D. Oprogramowanie analizuje cały film i umożliwia ręczne lub automatyczne wybranie idealnej pozycji dla każdego napisu.
 • Wtyczki do ProMedia Carbon & Rhozet Carbon Coder oraz Cambria File Convert firmy Capella Systems to narzędzia, które umożliwiają ładowanie i kodowanie plików z napisami zamkniętymi, teletekstu lub DVB wraz z wideo.

Słabe strony?

Choć niewątpliwie EZTitles ma wiele zalet, to należy zwrócić uwagę na istotną wadę tego oprogramowania. Niestety EZTitles jest kompatybilny jedynie z Windowsem, więc użytkownicy Maca nie będą mogli z tego narzędzia skorzystać, choć jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, możesz znać sposoby uruchamiania oprogramowania Windows na komputerze Mac, ale jest to dość trudne.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że EZTitles to dobry program, który, wyróżnia się jako jedno z najlepszych programów do tworzenia napisów. A w połączeniu z dodatkami, zadowoli najbardziej wymagającego użytkownika. I choć z początku niełatwo przyswoić sobie jego rozbudowany panel, z czasem wrażenie zagubienia mija i praca nabiera właściwego, płynnego tempa.

Powiązane artykuły

Back to top button