AktualnościLife style

Etyczne hakowanie

Hakowanie najczęściej kojarzy się z łamaniem prawa. Ale etyczne hakowanie to coś odwrotnego. Jeśli ten temat Cię ciekawi, albo szukasz niebanalnego hobby online to przeczytaj ten artykuł!

Co to hakowanie?

Hakowanie może dotyczyć różnorodnych czynności- dobrych i złych. Sam hacking odnosi się do tematu cyberprzestrzeni, komputerów, sieci komputerowych. Hakowanie to działania, które obejmują włamanie się do systemów cyfrowych, takich jak komputery, smartfony, tablety, a nawet do całej sieci. Hacking może być dokonywany nielegalnie i w złych celach jak wyrządzenie szkody, przejęcie kontroli nad urządzeniem albo legalnie i w dobrych celach jak np. wykrycie luki i zabezpieczenie się przed ewentualnym szkodliwym atakiem hakerskim. Techniki hakerskie obejmują m.in. korzystanie z wirusów, koni trojańskich, ransomware, kradzież plików cookies czy przekierowywania przeglądarki.

Kim jest etyczny haker?

Etyczni hakerzy, inaczej „białe kapelusze”, są ekspertami ds. bezpieczeństwa, którzy działają legalnie i w dużym uproszczeniu sprawdzają skuteczność ochrony sieci, komputerów, systemów firmy dla której pracują, a następnie zabezpieczają je po to, by uchronić system przed prawdziwym, nielegalnym atakiem.

Haker z białym kapeluszem kontra haker z czarnym kapeluszem

Najlepszym sposobem na rozróżnienie hakerów tzw. White Hat i Black Hat są ich motywy. Misja etycznego hakowania jest przeciwna do złośliwego hakowania.  Czarni hakerzy kierują się złośliwymi zamiarami, przejawiającymi się osobistymi korzyściami, zyskami lub nękaniem, a biali hakerzy wyszukują i usuwają luki w zabezpieczeniach, aby uniemożliwić czarnym kapeluszom czerpanie korzyści. Etyczni hakerzy wykorzystują swoją wiedzę do zabezpieczania i ulepszania technologii organizacji, działają jawnie– są zatrudniani przez daną organizacje do sprawdzania ich systemów i wykrywania problemów z bezpieczeństwem. Hakerzy w czarnych kapeluszach nie są właścicielami systemu ani nie pracują dla kogoś, kto jest jego właścicielem. Niektórzy złośliwi hakerzy niszczą strony internetowe lub powodują awarie serwerów dla zabawy, utraty reputacji lub spowodowania strat finansowych.

Jak zostać etycznym hakerem?

To zależy od celu. Jeśli chcesz zajmować się etycznym hakowaniem jako freelancer albo w ramach hobby, to najprostszą drogą jest zapisać się na kursyonline lub stacjonarnie.

Jeśli natomiast chcesz zostać zawodowym etycznym hakerem, to bez naukowego wykształcenia będzie trudno. Żeby być cenionym fachowcem należy mieć skończone studia na kierunku informatycznym oraz dobre umiejętności języka angielskiego. Profesjonalne kwalifikacje etycznego hakera można uzyskać poprzez program EC-Council przygotowujący do najbardziej znanej certyfikacji – Certified Ethical Hacker.

Jednak bez względu na cel, każdy haker powinien posiadać szerokie umiejętności informatyczne, takie jak np. programowanie w różnych językach, znajomość systemów operacyjnych przeznaczonych dla komputerów, budowanie stron WWW w HTML-u, pisanie, testowanie, usuwanie błędów w programach i wiele innych.

Haker to osoba, która pokonuje trudności i napotykane przeszkody oraz stale się rozwija, by być na bieżąco z wiedzą technologiczną.

Eksperci od hakowania kierują się 4 koncepcjami ograniczeń:

  1. Działaj legalnie.
  2. Zdefiniuj zakres, aby praca była legalna i mieściła się w granicach zatwierdzonych przez firmę/organizację.
  3. Zgłoś luki w zabezpieczeniach. Powiadom organizację o wszystkich lukach wykrytych podczas oceny i wskaż sposoby dotyczące usuwania tych luk.
  4. Szanuj wrażliwość danych. W zależności od danych, etyczni hakerzy mogą być zmuszeni do wyrażenia zgody na umowę o zachowaniu poufności.

Kurs online etycznego hakowania

Chcesz spróbować swoich sił w roli etycznego hakera, ale bez wychodzenia z domu? Zapisz się na kurs online!  Po takim kursie poznasz techniki oraz narzędzia wykorzystywane przez hakerów, zdobędziesz wiedzę, która umożliwi Ci rozwój w dziedzinie etycznego hackingu i cyberbezpieczeństwa. A po jego zakończeniu możesz otrzymać także certyfikat i zyskać cenne umiejętności na rynku pracy.

Etyczny haking to rozwijający i nieszablonowy sposób na hobby, które możesz realizować online przez komputer. To także sposób na całkiem dobrze opłacalną pracę. Zagrożenia stwarzane przez nieetycznych hakerów są coraz większe, więc rola etycznych hakerów jest coraz ważniejsza. Kompetentny i skuteczny etyczny haker, z łatwością znajdzie legalne zatrudnienie i duże zarobki.

Nie czekaj i podejmij wyzwanie- zapisz się na kurs online etycznego hakowania i zdobądź cenne kompetencje!

Powiązane artykuły

Back to top button