AktualnościLife styleTech

Darmowe kursy online – czy warto po nie sięgać?

Dostęp do wiedzy nigdy nie był tak prosty jak obecnie. Internet sprawił, że każdy z nas bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania może uczyć się nowych rzeczy i rozwijać posiadane pasje. Daje to także okazję do bycia bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. Coraz więcej osób decyduje się na przebranżowienie i rozpoczęcie pracy w nowym zawodzie. Przydatne w tym procesie mogą być darmowe platformy oferujące liczne kursy i szkolenia.

Dlaczego warto się dokształcać?

Samorozwój to bardzo istotny element naszego życia. Ma on wpływ na karierę zawodową, samopoczucie, spełnienie, satysfakcję, a także na relacje z innymi. Liczne badania pokazują, że posiadanie hobby działa korzystnie na zachowanie tzw. work-life balance, a także na utrzymania zdrowia psychicznego w dobrej kondycji. Jest świetną alternatywą na oderwanie myśli od codziennych obowiązków. W sferze zawodowej samokształcenie również odgrywa znaczącą rolę. Daje możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywanie nowych umiejętności i kształtowanie pozytywnych cech charakteru. Trend samokształcenia szczególnie mocno można zauważyć w dużych firmach, które w ramach swojej polityki często dają możliwość korzystania z platform e-learningowych. Na platformach taki pracownicy mogą skorzystać z różnych szkoleń. Podobne platformy, umożliwiające odbycie ciekawych szkoleń dostępne są w internecie. Warto podkreślić, że szkolenia te bardzo często są darmowe i zakończone certyfikatem.

8 bezpłatnych platform szkoleniowych w języku polskim

  1. Navoica – jest to bezpłatna ogólnopolska platforma edukacyjna. Znajdziemy na niej ponad 200 różnych kursów w 20 kategoriach tematycznych. Kursy możemy filtrować z uwagi na kategorię, język, poziom trudności i organizatora.
  2. Akademia PARP – platforma stworzona Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to miejsce w którym możemy zdobywać bezpłatnie nowe umiejętności w 5 kategoriach: finanse, kompetencje, marketing, prawo, zarządzanie. Na obecną chwilę możemy skorzystać z 60 darmowych kursów i z każdym rokiem przybywa nowych. Celem Agencji jest realizowanie programów rozwojowych dla gospodarki, wspierając tym samym rozwój regionalny, działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw , wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.
  3. Google internetowe rewolucje – platforma e-learningowa od Google pozwala zgłębić lub poszerzyć posiadaną wiedzę z zakresu marketingu i prowadzenia firmy w internecie. W ramach bezpłatnych kursów można dowiedzieć się, jak wykorzystać internet do rozwoju swojej firmy i kariery. Materiały przygotowane przez ekspertów pozwolą Ci odkryć tajniki jak rozszerzyć swoją działalność w sieci, jak lepiej wypromować swoją markę, a także jak wykorzystać internet do osiągnięcia własnych celów.
  4. Khan Academy – jest to organizacja non-profit o zasięgu globalnym. Materiały znajdujące się na stronie Khan Academy dostępne są w ponad 35 języków w tym także po polsku. Organizacja oferuje praktyczne ćwiczenia i instruktaże dla uczniów. Khan Academy zajmuje się matematyką, naukami ścisłymi, programowaniem dla dzieci, historią, historią sztuki i ekonomią. Co prawda kursy akademii tworzone są z myślą o dzieciach, ale również dorośli znajdą coś dla siebie.
  5. Kursodrom – platforma oferuje bezpłatny i nieograniczony dostęp do zasobów edukacyjnych związanych z zarządzaniem i codzienną działalnością organizacji pozarządowych. Znajdujące się na platformie materiały mogą jednak być również przydatne dla podmiotów z innych sektorów.
  6. Startup PFR – platforma od Polskiego Fundusz Rozwoju jako cel ma wspieranie zarówno osób posiadających pomysł na biznes jak i przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją firmę. Szkolenia są bezpłatne i podzielone zostały na lekcje i testy. Poza szkoleniami na stronie znajdziemy także dużo ciekawych materiałów tematycznych m.in. w formie artykułów, e-booków, podstactów, i video. Po ukończeniu kursu, uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający jego odbycie.
  7. Zintegrowana Platforma Edukacyjna – platforma jest prowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i w jej ramach można odbywać kursy i przeglądać udostępnione materiały edukacyjne. Bardzo ciekawy kurs to : „Języki Obce Zawodowe” – pomagający w przyswojeniu słownictwa stricte zawodowego w obcym języku (głownie angielskim). W ramach kursu możemy poznać słownictwo fachowe dla 32 branż z każdej gałęzi gospodarki.
  8. Puzzle produktywności – na tej ciekawej stronie znajdziemy linki do ponad 140 darmowych szkoleń o przeróżnej tematyce. Od kursu szycia dla początkujących, po kurs programowania w Scratch.

Jeżeli ktoś zna język obcy, to na pewno warto poszukać międzynarodowych platform oferujących szkolenia. Ilość dostępnych kursów będzie wówczas na pewno większa. Niemniej, również w polskim internecie możemy znaleźć dużo ciekawych materiałów zarówno hobbystycznych jak i zawodowych.

Powiązane artykuły

Back to top button