AktualnościLife style

Cyfrowy detoks – czym jest i jak go zrobić?

Ciężko nam teraz wyobrazić sobie codzienność bez nowych technologii. Żyjemy, pracujemy, uczymy się, widzimy się, odpoczywamy i czujemy online. Wchodząc do cyfrowego świata, straciliśmy poczucie czasu, nie potrafimy być w pełni obecni w relacji z drugim człowiekiem.

Czy też masz wrażenie, że staliśmy się więźniami tego świata, a technologia telefon i internet nami rządzą?

Gdyby tak zrobić sobie cyfrowy detoks i sprawdzić, jak wtedy wyglądałoby nasze życie bez bycia cały dzień online i w internecie?

Co przychodzi Ci pierwsze na myśl, gdy słyszysz detoks cyfrowy? 

Cyfrowy detoks (ang digital detox) to dieta od świata online. Jego celem jest oczyszczenie organizmu od mediów społecznościowych i internetu. Cyfrowy detox warto zrobić, jeśli masz wrażenie uzależnienia od cyfrowego świata. Długość czasu, który przeznaczysz na detoks zależy od Ciebie. Jeśli nie chcesz, nie musisz rezygnować z bycia online na całe życie. W cyfrowym detoksie chodzi o to, by zdobyć równowagę i umiejętność panowania nad technologią, bo wtedy będzie ona dla nas korzystna. Cyfrowy detoks wiąże się ograniczeniem korzystania z telefonów, tabletów, telewizora, komputera oraz internetu i wszelkich social media.

Ciągłe chodzenie z telefonem, bycie stale w sieci, sprawdzanie social media co kilka minut, godzinami przeglądanie zdjęć na instagramie, strach przed tym, że jak odłożysz na chwilę swój smartfon to stanie się tragedia- jeśli choć jedno z tych rzeczy jest Ci znane, to może oznaczać uzależnienie od technologii i warto w tym miejscu rozważyć digital detox.

Jakie są korzyści z wprowadzania cyfrowego detoksu?

Przede wszystkim zaczniesz żyć pełniej, realniej, bardziej autentycznie. Będziesz miał zdrowsze podejście do bycia online i przestaniesz być więźniem technologii.

Inne pozytywne efekty, które zauważysz to:

  • więcej wolnego czasu dla siebie i bliskich,
  • lepszy nastrój,
  • spokojniejsze myśli,
  • niższy poziom stresu i niepokoju,
  • lepsze relacje z bliskimi,
  • mniej frustracji,
  • panowanie nad emocjami
  • będziesz radośniejszy.

Zaczniesz na nowo cieszyć się życiem w świecie realnym, bez stałej konieczności bycia w sieci i sięgania po smartfona, laptopa czy komputer.

Jak zrobić detoks cyfrowy i co Ci w tym pomoże?

Cyfrowy detoks może wydawać się dla Ciebie nie do przejścia, ale to tylko pozory! Możliwości na zrobienie cyfrowego detoksu jest wiele. Przede wszystkim unikaj drastycznych działań, nie każdy jest w stanie od razu uniezależnić się od technologii. Rób mini-detoksy,  zacznij od krótkich okresów bez Internetu/telewizji. Może godzina w ciągu dnia albo jeden dzień w tygodniu? No i pamiętaj, nie chodzi o to by cały czas być offline i na zawsze odciąć się od świata online- tylko o to by panować nad światem cyfrowym. Technologie, internet i media społecznościowe są dobre, jeśli korzystamy z nich „z głową”.

Na początku może być Ci ciężko. Gdy poczujesz samotność lub zwątpienie, a nawet rozdrażnienie, poproś o pomoc kogoś z kim masz najbliższy kontakt- najlepszego przyjaciela, chłopaka, rodzinę. Zawsze lepiej przejść przez to razem.

Co jeszcze może Ci pomóc?

Zacznij prowadzić pisemny dziennik i codziennie pod koniec dnia zapisuj, jak się czujesz w danej chwili i na co miałeś więcej czasu dzięki ograniczeniu czasu spędzonego w mediach społecznościowych.

Zmień sposób w jaki postrzegasz internet i swój telefon- używaj smartfona czy komputera jako narzędzia, służącego konkretnym czynnościom np. do pisania wiadomości, słuchania muzyki czy korzystania z nawigacji.

Ogranicz powiadomienia, które otrzymujesz z aplikacji w telefonie i komputerze, zostaw tylko te niezbędne.

Zacznij robić coś, co czujesz, że sprawia Ci radość, a ostatnio nie miałeś na to czasu- może np. jazda na rolkach, pływanie albo wyjście do teatru?

Zaproponuj swojej bliskiej osobie, że chcesz by podjęła wyzwanie razem z Tobą, dzięki temu będziecie się wzajemnie wspierać i motywować.

Kup kilka kartek na poczcie i spróbuj wysłać bliskim osobom krótkie listy, życzenia 😉 To będzie dla nich miła niespodzianka, a dla ciebie okazja do kreatywności i napisania pozytywnych słów na jakikolwiek temat, które mogą komuś poprawić samopoczucie.

Wyjdź z domu, sprawdź co ciekawego się dzieje i co można robić w Twojej okolicy.

Teraz już z pewnością widzisz, ile pozytywnych efektów daje detoks cyfrowy i że warto zrobić go by sprawdzić, jak wygląda życie bez bycia stale w sieci. Jesteś gotowy wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć to wyzwanie?

Koniecznie daj znać, czy się udało i podziel się swoimi obserwacjami. A może znasz inne sprawdzone sposoby na detoks cyfrowy? Podziel się swoją opinią udostępniając artykuł na social media.

Powiązane artykuły

Back to top button