Gry

Co to jest Minecraft i jak zacząć rozgrywkę?

Historia

Ciężko jest pisać o Minecraft nie wspominając o jego długiej i barwnej historii obrazującej jego fenomenie trwającym już długie lata. Początki gry sięgają połowy 2009 roku, kiedy to Markus Persson znany szerzej pod pseudonimem Notch opublikował pierwszą wersję swojej gry, w przyszłości zaskarbi sobie ona podtytuł Classic. Początkowo gra tworzona była przez niego w wolnym czasie w ramach personalnego projektu w poza codzienną pracą. Już rok później dzięki sprzedaży pierwszej wersji gry wraz ze znajomymi otworzył własne studio Mojang AB, które przez kolejne lata odpowiedzialne było za rozwój gry. W 2011 roku oficjalnie zakończona została wersja beta, a w trakcie specjalnego eventu zaprezentowana został oficjalna wersja 1.0. Mimo to gra rozwijana jest bez przerwy aż do dnia dzisiejszego a żadne z nowości nie wymagają od użytkowników dodatkowych płatności. Ogromnym kamieniem milowym dla produkcji było wykupienie studia w 2014 przez Microsoft co za skutkowało rozwojem wsparcia dla technologii VR oraz wydaniem kolejnych produkcji nawiązujących do świata Minecraft.

Skąd jednak wziął się fenomen produkcji?

Kluczowym elementem gry jest możliwość budowanie, nie jest to jednak klasyczny model budowania znany z większości gier gdzie gracz ograniczany jest z góry założonymi elementami lub budynkami. W tym przypadku głównym czynnikiem ograniczającym jest wyobraźnia i ilość poświęconego czasu. Dzięki zupełnie otwartemu światu i ogromnej ilości dostępnych modyfikacji najbardziej doświadczeni gracze są w stanie nie tylko zbudować niesamowite budowle, ale również i działające mechanizmy. Znane są przypadki graczy tworzących wewnątrz gry działające kalkulatory, inne gry, a nawet funkcjonujący komputer. Również osoby mniej zainteresowane budowaniem ogromnych i skomplikowanych budowli znajdą w grze coś dla siebie. Wyprawy do innych światów, hodowla zwierząt i walka z potworami powinny zaspokoić potrzeby każdego gracza, a w przypadku niedosytu w którymś z aspektów na graczy czego ogromna scena moderów, którzy zadbają o stworzenie zupełnie nowych doświadczeń.

Warto również pamiętać o możliwości gry z innymi graczami na własnym lub publicznym serwerze. Jak wiadomo gra ze znajomymi lub nowo poznanymi osobami potrafi dostarczyć jeszcze więcej przyjemności oraz odkryć nieznane nam dotychczas aspekty gry.

Jak dołączyć do rozgrywki.

Aby rozpocząć swoją przygodę w świecie Minecraft, należy rozpocząć od zakupu gry. Dzięki akwizycji produkcji poprzez Microsoft grę możemy zakupić osobno przez stronę studia Mojang lub skorzystać z niej w ramach subskrypcji Game Pass w sklepie Microsoft. Po uzyskaniu do niej dostępu należy ściągnąć grę z wybranego źródła, może to być strona gry minecraft.net lub aplikacja Xbox w systemie Windows. Po uruchomieniu ściągniętego pliku ukaże się launcher, dzięki któremu po zalogowaniu możliwe będzie zainstalowanie gry i rozpoczęcie rozgrywki.

Zacznijmy od podstaw

Gra oferuje rozróżnienie kilku podstawowych trybów gier. Dla graczy jednoosobowych jest to survival, hardcore oraz tryb kreatywny. Najbardziej klasycznych trybem rozgrywki jest survival, w którym przygodę zaczynamy w losowo wygenerowanym świecie, w którym musimy zadbać o przetrwanie poprzez zapewnienie sobie schronienia przed potworami oraz pożywienie, aby nie umrzeć z głodu. Dodatkowo w zależności od oczekiwań dotyczących poziomu trudności rozgrywki możemy wybierać między czterema poziomami trudności (pokojowy, łatwy, średni i trudny). Każdy wyższy poziom oznaczać będzie bardziej wymagające starcia z przeciwnikami oraz łatwiejszą śmierć. Warto pamiętać, że w trybie pokojowym na swojej drodze nie spotkamy naturalnie występujących potworów. Kolejnym trybem tym razem przeznaczonym dla weteranów rozgrywki oczekujących zdecydowanych wyzwań jest tryb hardcore. Cele oraz wyzwania pokrywają się z tymi, które spotkamy na trybie survivalu, w tym przypadku musimy być gotowi na zablokowany najwyższy poziom trudności oraz brak możliwości powrotu do żywych. Po ewentualnej śmierci naszej postaci świat zostaje usunięty wraz z całym postępem, jaki poczyniliśmy. Ostatnim trybem, na który możemy się zdecydować jest tryb kreatywny skierowany do osób chcących skupić się na budowaniu bez potrzeby martwienia się o zdobywanie surowców lub przeżycie. W takiej rozgrywce gracz ma możliwość latania, nieograniczony dostęp do wszystkich będących w grze klocków oraz nieśmiertelność.

Kolejnym sposobem na grę jest rozgrywka multiplayer z innymi graczami. W tym przypadku wybierać możemy pośród setek istniejących już serwerów lub zdecydować się na stworzenie własnego.

Jak stworzyć własny serwer?

Najprostszym rozwiązaniem, aby stworzyć własny serwer Minecraft jest skorzystanie z usług stron. Dzięki nim za niewielką opłatą możemy skonfigurować serwer do swoich potrzeb i wynająć go na wybrany okres. Kolejnym rozwiązaniem skierowanym do bardziej zaawansowanych użytkowników chcących mieć pełną kontrolę nad serwerem jest stworzenie swojego serwera od zera.

Na początku należy zdecydować czy chcemy postawić nasz serwer na komputerze, z którego korzystamy na co dzień czy zdecydujemy się na wykupienie mocy obliczeniowej zewnętrznego serwera w jednym ze znanych hostingów. W pierwszym przypadku należy pamiętać, że aby nasz serwer funkcjonował nieprzerwanie nie możemy wyłączyć naszego komputera. Niezależnie od rozwiązania, na które się zdecydujemy należy zacząć od zainstalowania na naszej maszynie najnowszej wersji Javy oraz pliku server.jar na przykład ze strony mcversions.net. Po ściągnięciu plików i zainstalowaniu oprogramowania Java należy przenieść plik server.jar do wybranego folderu oraz go uruchomić. Spowoduje to utworzenie w folderze dodatkowych plików, które będą nam potrzebne w dalszych krokach. Jednym z nich jest eula.txt, należy otworzyć go przy użyciu edytora teksu i zamienić trzecią linijke z “eula=false” na “eula=true” oraz zapisać zmiany. Po tej operacji kolejne uruchomienie pliku server.jar pokutuje uruchomieniem naszego serwera. Dzięki tym krokom każda osoba będąca połączona z do tej samej sieci wifi lub lokalnej będzie w stanie dołączyć do twojego serwera. Aby zmienić tryby gry serwera oraz jego właściwości należy wykorzystać plik tekstowy server.txt, dzięki jego modyfikacjom możliwa jest na przykład zmiana poziomu trudności czy też jej tryb.

Powiązane artykuły

Back to top button