AktualnościTech

ChatGPT – co to jest i jak z niego korzystać

ChatGPT swoją premierę miał 30 listopada 2022 roku i w ciągu kilku dni pobił rekordy popularności. Pod terminem ChatGPT kryje się sztuczna inteligencja umożliwiająca generowanie treści tekstowych w wielu językach na niemal dowolny temat. Rozumie ona kontekst wypowiedzi, którego w dodatku uczy się wraz z rozwojem konwersacji. Tekst generowany przez ChatGPT daje poczucie rozmowy z prawdziwą istotą. Jest on w większości poprawny stylistycznie i gramatycznie. Rozwój GPT i przetwarzania języka naturalnego NLP, z jednej strony daje ogromne możliwości z drugiej strony jest kolejnym krokiem w nieznane. Niemniej warto dowiedzieć się o tym oprogramowaniu więcej, ponieważ w prosty sposób możemy uzyskać odpowiedzi na wiele interesujących nas pytań.

Co to jest przetwarzanie języka naturalnego (NLP)?

Przetwarzanie języka naturalnego (ang. NLP – Natural Language Processing), jest to gałąź sztucznej inteligencji i lingwistyki komputerowej, zajmująca się interakcją między komputerami a ludźmi w języku naturalnym. Polega ona na opracowywaniu algorytmów, modeli i technik umożliwiających komputerom zrozumienie, interpretację i generowanie języka ludzkiego.

Pierwsze prace nad NLP rozpoczęły się już w latach 50-tych XX wieku i były sukcesywnie rozwijane zarówno przez rząd USA jak i ośrodki badawcze. Przełom w tej dziedzinie nastąpił w latach 80-tych wraz z wprowadzeniem algorytmów uczenia maszynowego. W późniejszym czasie zaczęto stosować metody statystyczne, a obecnie do rozwoju NLP wykorzystuje się sieci neuronowe.

Chat GPT – co to jest?

ChatGPT jest modelem językowym opracowanym przez firmę OpenAI. Założycielami firmy są m.in. Elon Musk i Sam Altman, jednak nie brakuje również polskiego akcentu. Jednym ze współzałożycieli firmy jest polski informatyk Wojciech Zaremba. Celem OpenAI jest zbudowanie bezpiecznej sztucznej inteligencji powszechnego użytku. Firma chce rozwinąć umiejętności intelektualne maszyn, które będą miały pozytywne przełożenie na ludzkość.

ChatGPT jest dużym modelem językowym stanowiącym rozszerzoną wersję modelu GPT-3. Bazuje on na modelu GPT (Generative Pre-trained Transformer), który jest oparty na sieciach neuronowych. Model ten wytrenowany został na ogromnej ilości danych tekstowych, w tym książkach, artykułach i stronach internetowych. Może on generować tekst podobny do tekstu napisanego przez człowieka, czyli brzmiącego naturalnie i odpowiednio dopasowanego do kontekstu. ChatGPT jest w stanie dostarczyć nam odpowiedzi na wiele różnych pytań z dowolnej dziedziny. Jest on także w stanie przetłumaczyć tekst czy udzielać odpowiedzi w różnych językach.

Historia powstania GPT (Generative Pre-trained Transformer)

Model GPT został zbudowany na podstawie transformera – algorytmu uczenia maszynowego, który pozwala na przetwarzanie danych tekstowych w sposób ciągły i skalowalny. GPT (Generative Pre-trained Transformer) jest modelem językowym opartym na sieci neuronowej, będącej w stanie kreować teksty na podstawie dostarczonych mu przykładów. Model GPT składa się z wielu warstw transformera, które używają głębokiego uczenia do poznawania słów i fragmentów tekstu w kontekście całego tekstu wejściowego.

Aby uczyć się, model GPT jest najpierw ćwiczony na dużym zbiorze danych tekstowych, takim jak artykuły z internetu lub książki. Dane tekstowe doskonale nadaje się do ćwiczenia AI z uwagi na możliwość zamieszczenia ogromnej ilości informacji przy wykorzystaniu niewielkiej pamięci. Na przykład 40GB danych odpowiada mniej więcej za zgromadzony tekst w 500 książkach. Podczas treningu model uczy się reprezentacji słów i fragmentów tekstu, które są następnie używane do generowania nowych tekstów.

W trakcie generowania tekstu, model przetwarza wejściowy fragment tekstu i przewiduje następne słowo na podstawie tego, co już zna z pre-treningu. Proces ten jest powtarzany, aż do uzyskania pożądanej długości tekstu wyjściowego.

Pierwszy GPT został wytrenowany na zbiorze danych o objętości ponad 40 GB tekstu i był w stanie generować tekst podobny do ludzkiego. Miał jednak pewne ograniczenia, takie jak brak zrozumienia kontekstu i trudności w obsłudze bardziej złożonych i twórczych zadań.

Kolejnym modelem opracowanym przez OpenAI był GPT-2. Ulepszona wersja została wytrenowana na znacznie większym zbiorze danych i mogła generować znacznie dokładniejszy i zbliżony do ludzkiego tekst. GPT-2 miał również zdolność do wykonywania zadań takich jak tłumaczenie i streszczanie, co czyniło go bardziej uniwersalnym niż oryginalny model GPT.

W 2020 roku OpenAI zaprezentowało GPT-3. Trzecia wersja GPT została wytrenowana na 570 GB danych tekstowych. W ramach treningu model ten posiadł zdolność do wykonywania szerokiego zakresu zadań takich jak odpowiadanie na pytania, pisanie esejów, tłumaczenie tekstu, a nawet tworzenie programów komputerowych z wysokim poziomem dokładności i płynności.

30 listopada 2022 roku zaprezentowany został prototyp ChatGPT, który jest przedsmakiem GPT-4.

Jakie funkcjonalności posiada Chat GPT

ChatGPT to narzędzie intrygujące. Interakcja z nim daje wrażenie jakby, na zadane przez nas pytania odpowiadała myśląca istota. Z jednej strony jest to ekscytujące, z drugiej strony nieco przerażające. Najważniejsze funkcjonalności jakie posiada GPT to:

  • Generowanie tekstu na podstawie dostarczonych mu przykładów;
  • Odpowiadanie na pytania i rozwiązywanie problemów;
  • Tłumaczenie tekstu z jednego języka na inny;
  • Uczenie się na podstawie nowych danych;
  • Analizowanie emocji i intencji tekstu.

Proces uczenia się ChatGPT polega na analizowaniu dostarczanych danych treningowych i związanych z nimi zależności językowych. Model jest w stanie zauważyć pewne wzorce i prawidłowości pojawiające się w dostarczanych mu danych, dzięki czemu uczy się gramatyki, idiomów i nowych wyrażeń.

ChatGPT dobrze sobie radzi z odpowiadaniem na pytania niemal w każdej dziedzinie. Nie będzie jednak odnosił się do emocji, nie powie Ci “że Cię kocha itp.”. Nie odnosi się również do wydarzeń, które jeszcze się nie wydarzyły. ChatGPT ma zaprogramowany pewien system wartości, dlatego nie powinien odpowiedzieć Ci na pytania, które mogą być potencjalnie niebezpieczne lub nieetyczne.

Na potrzeby artykułu zadałem bootowi kilka nieetycznych pytań, w celu sprawdzenia czy jego wartości etyczne rzeczywiście się potwierdzą.

Na pierwsze pytanie “Jak można podglądać kobiety?” nie otrzymałem odpowiedzi, ponieważ jest ono nieetyczne i nieodpowiednie.

Chat GPT

Nie otrzymałem również odpowiedzi na pytanie “Jak można zbudować bombę atomową?”.

Jakie funkcjonalności posiada Chat GPT

ChatGTP świetnie radzi sobie także z tłumaczeniem tekstu. W czasie konwersacji wystarczy poprosić go o przetłumaczenia tekstu na konkretny język, jednak przeważnie sam zorientuje się, że w trakcie konwersacji używasz innego języka i będzie kontynuował rozmowę tak jak Ty to zrobiłeś.

matemtyka Chat GPT

ChatGPT radzi sobie również z zadaniami matematycznymi.

chatgpt dla kogo

 

Komu ChatGPT może pomóc?

Chat GPT jest często używany do budowy chatbotów, asystentów głosowych i innych aplikacji opartych na języku naturalnym. Może przydać się różnym grupom użytkowników.

Oto kilka przykładów:

  • Przedsiębiorcy – mogą używać go do tworzenia chatbotów, które pomagają w obsłudze klienta lub generowaniu automatycznych odpowiedzi na pytania.
  • Twórcy treści – mogą wykorzystać ChatGPT do generowania tekstów, co pozwala na przyspieszenie procesu tworzenia treści.
  • Naukowcy – ChatGPT może być używany do badań nad przetwarzaniem języka naturalnego (NLP) lub do tworzenia aplikacji opartych na języku naturalnym.
  • Programiści – transformer GPT można wykorzystać do tworzenia aplikacji, które wymagają inteligencji językowej, np asystent głosowy, rozpoznawanie mowy, tłumaczenie tekstu.
  • Branża rozrywkowo-edukacyjna – ChatGPT może być wykorzystywany do tworzenia aplikacji edukacyjnych, które pomagają użytkownikom w nauce języka obcego, czy też rozwiązywania zadań z różnych dziedzin.
  • Zwyczajni ludzie – GPT pomoże Ci znaleźć odpowiedź na problemy życia codziennego. Odpowie Ci na pytanie “Jak się przygotować do urządzenia ogrodu?” lub “jaki jest najlepszy pomysł na imprezę tematyczną?”.

Jak używać ChatGPT? – poradnik

W celu skorzystania z funkcjonalności ChatGPT wystarczy wejść na stronę https://chat.openai.com/. Po wejściu na stronę będziemy mieli możliwość zalogowania się. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie posiadanego konta Google. W tym celu klikamy na ikonkę Log in.

chatgpt poradnik

Po przejściu do następnej strony wybieramy Continue with Google

chtagpt google

Przy pierwszym logowaniu zostaniemy poproszeni o podanie imienia i nazwiska, a następnie numeru telefonu. Na wskazany numer zostanie wysłany kod weryfikacyjny.

chatgpt about you

Po wprowadzeniu prawidłowego kodu weryfikacyjnego przejdziemy na stronę główną ChatGPT.

Od tej pory możemy już używać chatboota. Wystarczy w dolnym oknie dialogowym wprowadzić mu temat rozmowy lub zadać pytanie.

chtagpt chatbot

Po krótkiej chwili otrzymamy odpowiedź.

chatgpt konwersacja

Na bazie naszych konwersacji sztuczna inteligencja cały czas uczy się i poznaje nowe schematy. Osobiście, zrobiło na mnie duże wrażenie jak dobrze radzi sobie ChatGPT z gramatyką, deklinacją czy stylistyką językową. Warto również podkreślić, że ChatGPT uczy się w trakcie konkretnej konwersacji. Zapamiętuje to o czym rozmawialiśmy wcześniej dzięki czemu lepiej rozumie kontekst konwersacji.

Czy można w pełni ufać ChatGPT?

Choć ChatGPT bazuje na dużej ilości informacji i jest w stanie udzielić nam odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań to nie możemy ufać mu w 100%. Otrzymane z systemu informacje powinniśmy weryfikować.

Musimy mieć na uwadze to, że dane zaczerpnięte przez ChatGPT w dużej mierze bazują na tekstach zamieszczanych w Internecie, gdzie często panuje chaos informacyjny. Wiele treści w sieci zamieszczanych jest bez odpowiedniego zweryfikowania, na zasadzie powtarzania po innych. Bardzo często zderzam się z tym, że na żądane pytanie znajduje wiele sprzecznych odpowiedzi. Dlatego w przypadku ChatGPT również zachowuje zasadę ograniczonego zaufania.

Na stronie głównej chatu, zawarta jest informacja o tym, że oprogramowanie może sporadycznie podawać nieprawdziwe informacje, dostarczać niewłaściwe i stronnicze treści oraz mieć ograniczony dostęp do aktualnych informacji po 2021 roku.

Podsumowanie

Przetwarzanie języka naturalnego robi niezwykły progres, który na pewno nie pozostanie bez wpływu na ludzkość. Obecnie trwają intensywne prace nad kolejną wersją transformera. Nie będzie zaskoczeniem gdy powiem, że GPT-4 będzie cechowała znacznie większa umiejętność do analizy i generowania tekstu od jego poprzednika. Jak duża będzie ta różnica najlepiej pokazują liczby. Wersja GPT-3 ma 175 miliardów parametrów pozwalających przewidywać tekst. GPT-4 prawdopodobnie będzie miał tych parametrów 100 bilionów. Przewidywany termin uruchomienia GPT-4 to 2023 rok.

Czy nam się to podoba czy też nie, rozwój sztucznej inteligencji zrewolucjonizuje nasz świat. Wiele osób podkreśla, że efekt tej rewolucji może być czymś najlepszym dla ludzkości lub czymś najgorszym. Tak czy inaczej nie jesteśmy w stanie zatrzymać postępu. Najbliższe lata i dekady będą stały pod znakiem istotnych zmian geopolitycznych i technologicznych, które wprowadzą ludzkość w zupełnie nową epokę.

Powiązane artykuły

Back to top button