Tech

50 twarzy Meta

Szał na odmienianie meta przez wszystkie przypadki i w każdym kontekście trwa w najlepsze. Co jednak może kryć się pod tym terminem? Okazuje się, że naprawdę sporo, warto więc przyjrzeć się tym najciekawszym znaczeniom.

W dobie globalizacji coraz więcej terminów trafia do naszego słownika z innych języków, warto więc zacząć od przedrostka meta. Mimo iż nie ma on swojego miejsca w naszej ojczystej mowie, to używany jest dość często przy okazji zapożyczeń z języka angielskiego. Żeby tego było mało tego również w tym przypadku jest on zapożyczeniem, jak można się spodziewać z języka greckiego. Może on mieć dwa znaczenia, pierwsze bezpośrednio greckie odnosi się do przyszłości i przeniesione do naszego języka ma znaczenie zbliżone do “po czymś”. Drugie wykorzystanie tego przedrostka to odniesienie do wyższości na przykład w kontekście sił nadprzyrodzonych.  Jednak przecież takiej popularności słowo czy też przedrostek nie zaskarbił sobie jedynie etymologią, co więc za to odpowiada?

Nagła popularność meta – co to ten cały Metaverse?

Za całe zamieszanie związane z Meta najbardziej odpowiedzialna jest firma Marka Zuckerberga. Do października zeszłego roku znana pod nazwą Facebook i kojarzona z platformami social media spółka ogłosiła zmianę nie tylko nazwy, ale i swojej misji. Tak właśnie narodziła się Meta Inc. której głównym celem w najbliższej przyszłości jest zbudowanie swojej wizji wirtualnego świata. Taka wizja kryje się właśnie pod nazwą Metaverse. Twórcy chcą zbudować platformę, która przenikać ma się między rzeczywistością a siecią. W ten sposób użytkownicy będą mogli żyć w sztucznie wykreowanym świecie jedynie przenikającym się z tym co znamy dzisiaj.

Nie samym Metaverse meta stoi

Meta jednak ma zdecydowanie więcej znaczeń również w informatyce i technologiach. Terminy takie jak Metadane, meta tagi czy nawet meta w gamingu funkcjonują od lat nie mając wiele wspólnego z Metą Zuckerberga.

Metadane – co to jest i do czego służy?

Metadane najprościej mówiąc, to informacje opisujące zbiory danych. Stosowane są zarówno w sieci jak i w przypadku fizycznych zbiorów. Dzięki nim możliwa jest analiza i segregacja przetrzymywanych danych. Jednym z rodzajów Metadanych są meta tagi tak popularne w sieci. Są to fragmenty kodu strony opisujące zawartość stron internetowych w sposób zrozumiały dla wyszukiwarek. Zawierają one takie informacje jak słowa klucze, tytuł i opis strony. Pomimo iż duża część z meta tagów, które zamieszczają twórcy nie ma realnego wpływu na to jak działa strona to kilka z tych kluczowych potrafi mieć ogromny wpływ na to jak strona postrzegana jest przez silnik wyszukiwania. SEO (search engine optimization), czyli wykorzystanie między innymi właśnie meta tagów może być kluczowe w kontekście wyszukiwania strony przez wyszukiwarki internetowe.

Meta w gamingu

Termin meta znalazł zastosowanie nawet w gamingu, w tym przypadku odnosi się on do “most effective tactics available”, czyli najbardziej skutecznej taktyki, jaka jest w danym momencie dostępna. Meta definiuje w grach zarówno, które bronie lub umiejętności są powszechnie uważane za najbardziej skuteczne jak i elementy strategii oraz zagrań. Sama meta często ma duży wpływ na to jak modyfikowane są różne aspekty rozgrywki. W ten sposób twórcy mogą pośrednio wpływać na metę.

Powiązane artykuły

Back to top button