5 języków miłości – jak sprawić by nasze uczucia rozkwitły
Miłość jest uczuciem, które przemija i pojawia się w naszym życiu na różne sposoby. Aby pomóc ludziom w nawiązywaniu i utrzymywaniu silnych i trwałych więzi, dr Gary Chapman opracował koncepcję „Pięciu języków miłości”. Według tej teorii, każdy z nas posiada swój własny, unikalny język miłości, którym wyraża swoje uczucia i oczekuje, że jego potrzeby zostaną zaspokojone.
Poznanie tytułowych 5 języków jest kluczem do skutecznej komunikacji i poznania wzajemnych pragnień. Jeżeli jedna osoba będzie mówiła po chińsku, a druga po polsku, to choćby nie wiadomo jak się starały nie dogadają się. Podobnie sytuacja wygląda w relacjach międzyludzkich. Nie znając oczekiwań drugiej strony, ciężko będzie nam obdarzyć się wzajemnym uczuciem i zrozumieniem.
Celem tego artykułu jest przedstawienie koncepcji 5 języków miłości i pomoc w odkryciu swojego własnego języka oraz w nauce jak odpowiednio wyrażać i odbierać miłość.
Gary Chapman i jego 5 języków miłości
Gary Chapman jest amerykańskim psychoterapeutą, autorem książek, prowadzącym audycje radiowe i pastorem w Calvary Baptist Church. Jest on również szczęśliwym ojcem i dziadkiem, a jego staż małżeński z żoną Carolyn wynosi ponad 45 lat.
W trakcie rozwoju swojej kariery zawodowej wielokrotnie pomagał wielu parom w budowaniu harmonijnych i opartych na wzajemnym poszanowaniu relacji. Chapman zasłynął przede wszystkim swoją książką “Pięć języków miłości”, która została przetłumaczona na 38 języków i sprzedana w nakładzie przeszło pięciu milionów egzemplarzy.
Jakie języki miłości wyróżnia Gary Chapman?
Gary Chapman w swojej książce zakłada dwa główne filary, stanowiące podstawę skutecznej komunikacji międzyludzkiej. Pierwsze kluczowe założenie mówi, że istnieją różne rodzaje miłości, natomiast drugie, że każda osoba ma swój podstawowy język miłości, dzięki któremu czuje się kochana.Oczekiwania każdego z nas są odmienne. Dla jednego istotna może być pochwała, z kolei ktoś inny potrzebuje bliskości cielesnej lub wspólnie spędzonego czasu.
Według założenia Chapmana istnieje pięć języków miłości. Każda osoba ma jeden język wiodący, a także może posiadać inne języki drugorzędne. Przeważnie każdy z nas ma dwa języki, które determinują to co dla nas ważne i dzięki czemu będziemy czuli się kochani i szanowani. Znajomość tych języków i umiejętność ich odczytywania ma kluczowe znaczenia, aby dać drugiej osobie to czego od nas oczekuje. W przeciwnym razie obie strony pomimo starań, będą czuły się niekochane i ignorowane.
Dlaczego tak ważne jest poznanie języków miłości?
To jak zostaliśmy wychowani i co nas w życiu doświadczyło ma bezpośredni wpływ na to kim jesteśmy dzisiaj. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Nasi rodzice, koledzy ze szkoły i inne wydarzenia wpłynęły na ukształtowanie się w nas takich a nie innych cech charakteru. Z pozoru wydaje się to dość oczywiste, jednak rzadko kiedy zastanawiamy się jakie ma to przełożenie na nasze relacje z innymi ludźmi.
Jeżeli ktoś w dzieciństwie był niedoceniany przez rodziców lub był często krytykowany, jako dorosły może odczuwać zdecydowanie większą potrzebę otrzymywania pochlebnych słów od drugiej osoby. Ktoś inny z kolei może odczuwać większą potrzebę dotyku, ponieważ nie zaznał tego w młodości i tak dalej.
Na pewno znasz pary, które z pozoru wydawałoby się, że są dla siebie stworzone, jednak nie przetrwały próby czasu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być m.in. nieumiejętne rozumienie potrzeb drugiej osoby. Takimi potrzebami i oczekiwaniami określonych zachowań są właśnie wspomniane języki miłości. Jeżeli dla jednej osoby ważne będzie współdzielenie czasu i bliskość fizyczna, a dla drugiej osoby ważne będą słowa i pomoc, to nie dogadają się. Choćby starali się i ich intencje były jak najbardziej szczere to będa one niewłaściwie interpretowane.
Afirmujące słowa – pierwszy język miłości
W przypadku osób dla których ten język jest dominujący, ogromne znaczenie ma to jak się do nich bezpośrednio zwracamy, a także to jak o nich mówimy wśród innych osób. Przekaz werbalny w tej sytuacji bardzo silnie oddziaływuje na drugą osobę. Pozytywne odnoszenie się do takiej osoby będzie przez nią na pewno docenione, z drugiej strony używając niewłaściwych słów można ją mocno skrzywdzić. Do zachowań, które powinniśmy praktykować w ramach tego języka należy zaliczyć:
- Komplementowanie
- Chwalenie
- Docenianie
- Motywowanie do działania
- Przyjazne rozmowy w miłej atmosferze
- Proszenie zamiast żądania
- Docenianie drugiej osoby przed innymi
- Otwarte docenianie ich wkładu w relacje
- Mówienie o tym, jak kochamy drugą osobę
Jakościowe spędzanie czasu – drugi język miłości
Drugi język miłości związany jest bezpośrednio z czasem jaki poświęcamy drugiej osobie i kluczowe jest tutaj słowo “jakościowy”. W obecnych czasach ludzie są bardzo często zabiegani, a jeżeli już znajdą chwilę czasu to wolą ją spożytkować skupiając się na samym sobie. Niewątpliwie cierpią na tym relacje międzyludzkie, a w szczególności w sytuacji gdy dla drugiej strony jakościowe spędzanie czasu jest jednym z języków miłości. Ważne podkreślenia jest to, że nie chodzi o sam fakt spędzania czasu, ale o to, żeby było on spędzony efektywnie. Nie wystarczy być tylko ciałem. Konieczne jest również zaangażowanie i pokazanie, że jesteśmy zainteresowani przebywaniem z drugą stroną. Aby było wspólne spędzanie czasu było docenione przez drugą osobę musi być ono czymś naturalnym i szczerym. Do zachowań, które powinniśmy praktykować w ramach tego języka należy zaliczyć:
- Spędzanie czasu przy czynnościach, które lubią obie strony
- Słuchanie z atencją drugiej strony
- Uzewnętrznianie się przed drugą osobą
- Mówienie o tym co jest dla nas ważne
- Mówienie o swoich doświadczeniach, pragnieniach i potrzebach
Mając na myśli spędzanie czasu nie chodzi tutaj o ekstra planowanie grafiku. Mogą to być wspólne zakupy, porządki czy dojazd do pracy. Ważne, żeby ten czas z atencją był poświęcony drugiej osobie.
Podarunki – trzeci język miłości
Każdy z nas lubi być obdarowywany, jednak na niektóre osoby ten bodziec działa zdecydowanie mocniej od innych. Na wstępie trzeba dodać, że nie chodzi tutaj o wykosztowanie się i kupowanie wyrafinowanych prezentów. Raczej chodzi oznakę zainteresowania i docenienia. Takim podarunkiem może być kwiatek bez okazji lub drobny upominek. Nie zawsze również podarunek musi być materialny. Wsparcie w trudnym czasie, może również być formą podarunku – w końcu obdarowujemy drugą osobę naszą atencją i poświęconym czasem. Z pozoru mogłoby się wydawać, że w przypadku tego języka nie ma żadnych trudności. Jednak wręczenie odpowiedniego podarunku wcale nie jest takie proste. Musimy znać obdarowywanego i znać jego pragnienia, aby podarunek spełnił swoją rolę. To z kolei wymaga rozmów i uwagi. Zachowania typowe dla tego języka to:
- Trafne dobieranie prezentów z powodów dużych uroczystości (urodziny, rocznica ślubu itp.)
- Obdarowywanie drobiazgami
- Wręczenie nieoczekiwanego prezentu bez okazji
Pomaganie – czwarty język miłości
Jak tytuł sugeruje, czwarty język polega na pomaganiu drugiej osobie w codziennych czynnościach. Ważne, aby wsparcie to nie było wymuszone. Zrobienie zakupów, przygotowanie kolacji czy odkurzanie mieszkania to tylko przykładowe zachowania, które sprawią radość drugiej osobie czującej w tym języku. Innymi przykładami zachowań w ramach tego języka mogą być:
- Wyręczanie drugiej osoby w załatwieniu spraw urzędowych
- Pomoc przy jakimś zadaniu, gdy druga osoba nie jest w stanie go dokończyć
- Pomaganie drugiej osobie, gdy tego potrzebuje
- Zwracanie uwagi na otoczenie
- Pomoc w sprzątaniu i porządkowaniu
Pomaganie może polegać również na tym, że umożliwimy drugiej osobie np. wyjście ze znajomymi odciążając ją od obowiązków.
Dotyk – piąty język miłości
Ostatnim językiem, dzięki któremu będziemy mogli lepiej dotrzeć do drugiej osoby jest język dotyku. Mowa tutaj o szeroko rozumianym kontakcie fizycznym zarówno tym ze sfery seksualnej jak i nieseksualnej. Dotyk odgrywa ważną i daje poczucie bliskości, jednak niektóre osoby potrzebują go więcej od innych. Najważniejszymi zachowaniami w tym obszarze będą:
- Przytulanie drugiej osoby
- Całowanie
- Głaskanie
- Masaż
- Trzymanie dłoni drugiej osoby
- Dotyk zarówno seksualny jak i nieseksualny
Jak rozpoznać swój język miłości?
Rozpoznawanie swojego języka miłości jest kluczowe, aby lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby emocjonalne oraz aby lepiej porozumieć się z bliskimi. Oto kilka wskazówek jak to zrobić:
- Obserwuj swoje reakcje : przyjrzyj się bliżej temu jak reagujesz na słowa, dotyk lub na to gdy ktoś Cię chwali.
- Zapytaj swoich bliskich : zawsze możesz poprosić o radę swoich bliskich. Znają Cię i obserwują, dlatego na pewno chętnie Ci doradzą jakie formy miłości są dla Ciebie najbardziej pomocne.
- Sam przekonaj się jaki jest Twój język: możesz spróbować stosować różne formy miłości i zauważyć jakie reakcje wywołują u ciebie i u bliskich. Na przykład, możesz wyrazić miłość poprzez dawanie prezentów i zobaczyć jak to wpłynie na twoje relacje.
Podsumowanie
„Pięć języków miłości” to książka, która pomaga lepiej zrozumieć i wyrazić uczucia. Poprzez identyfikację języka głównego, jak i języków pobocznych, zarówno u siebie jak i u innych osób można poprawić swoje relacje i zbudować głębszą więź. Pomaga to również w lepszym zrozumieniu potrzeb i pragnień bliskich. Warto podkreślić, że nie dotyczy to wyłącznie relacji partnerskich. Znajomość odczytywania języków innych osób, będzie miało także swoje przełożenie w pracy, biznesie, czy zespole. Stosowanie języków miłości w codziennym życiu jest kluczem do budowania trwałych i szczęśliwych relacji. Na pewno jest to książka po którą warto sięgnąć. W końcu nie bez powodu znalazła się na liście bestsellerów New York Times.